Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare locatari
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare locatari

Buna ziua,

In urmatorul caz: o casa este proprietatea parintilor. Casa este executata silit si adjudecata. In casa locuiesc, avand domiciliile acolo, copiii cu familiile lor. Aceste familii ale copiilor pot fi evacuate din casa fara o hotarare judecatoreasca?
Fost executor bancar. Evacuari destula experienta (nu doar la banca). Aveti dreptate in actul mde adjudecare nu este mentionat numele persoanelor care ocupa abuziv imobilul dar nu este foarte greu sa rezolvi si aceasta problema (trebuie doar sa vrei, ganditiva ca exista de exemplu DGEP). Si creditorul cere de cele mai multe ori ca evacuarea sa se indrepte impotriva unor persoane pe care de obicei le cunoaste (daca nu le cunsoate se poate pune problema tulburari de posesie si e mai usor) si are si anumite date de identificare. In fine, nu este mereu asa dar instanta incuviinteaza evacuarile destul de des si mai ales cand te duci cu un act de adjudecare. Acum ca mai sunt executori care trimit incuviintarile de evacuare fara sa fi facut ceva investigati inainte si cere evacuarea tuturo persoanelor fara sa faca vreo nominalizare... asta e.