Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PROBLEME VANZARE MASINA-ACCIDENT
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PROBLEME VANZARE MASINA-ACCIDENT

Buna ziua !
Sunt din Prahova am 45 de ani si vreau sa va cer cateva sfaturi in legatura cu problema ce i s-a intamplat baiatului meu in varsta de 25 de ani.Anul trecut prin aprilie a vandut unui domn din Bucuresti o masina marca Golf inscrisa pe Bulgaria facand decat un contract scris de mana cu martori. Acum doua saptamani a primit o instiintare de la politia Bucuresti sa se prezinte la sediu deoarece a avut accident si ca ar fi fugit de la locul accidentului. Deci am inteles ca tipul care a cumparat-o nu a trecut-o pe numele lui. Baiatul meu este plecat in Italia de 6 luni...deci cand a avut loc accidentul el nu era in tara si poate dovedii. Problema este ca nu mai gaseste contractul de vanzare-cumparare ca sa poata dovedii ca masina a fost vanduta din aprilie 2011...nu are nici nr de tel...nici adresa...absolut nimic...deci nu are cum sa mai dea de tipul caruia a vandut masina. Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.....va trebuii sa angajeze un avocat ? Va multumesc !
hobbystyle, utilizator
Spuneti ca a pierdut contractul de vanzare cumparare, pentru a obtine o copie dupa acel contract, va adresati Serviciului public finante locale-impozite si taxe, unde fiul dvs a figurat inscris cu autoturismul. Totodata solicitati si un Certificat Fiscal din care sa rezulte data radierii dupa numele fiului dvs (pt certificat fiscal veti avea nevoie de procura de la fiul dvs). Cu cele doua documente faceti dovada la politie.