Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA , CASCO - contract leasing incheiat inainte de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA , CASCO - contract leasing incheiat inainte de termen !

Buna ziua,

am cautat pe forum procedura inmatriculare auto dupa finalizare leasing. am descoperit ca in momentul solicitarii inmatricularii la politie trebuie sa existe asigurare valabila. contractul de Leasing a fost incheiat anticipat iar RCA este valabil pana la sfarsitul lunii iulie.
mai este valabila polita RCA ? daca bunul nu mai este al societatii de leasing si polita este "intestata" firmei de leasing, se poate folosi aceasta asigurare pentru inmatriculare? la finalizarea contractului de leasing masina devine proprietatea utilizatorului, PJ care doreste vinderea bunului catre PF.

pe scurt asigurarea RCA, CASCO se transfera ? ramane valabila daca contractul de leasing este incheiat anticipat ?
va multumesc.
Prin incheierea contractului, se schimba propietarul, care are dreptul sa solicite rezilierea politelor si returnarea cotei/prima aferenta perioadei de iesire de sub asigurare.Daca prin contract, asigurarile sunt in sarcina utilizatorului, acesta figureaza ca asigurat si exista instructiuni/conditii de urmat in acest caz(achitarea in avans a contractului de lasing)