avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei

Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui sa ies la pensie de drept si la cat anticipat? Multumesc
-Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 10 luni.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.
-Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.
-Penalizarea pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare este de 45%.
sunt nascuta pe 22.01.1957,sunt femeie ,am 19 ani vechime in munca,cand pot iesi la pensie?
Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)