avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei

Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui sa ies la pensie de drept si la cat anticipat? Multumesc
Buna ziua

Va rog sa imi spuneti in ce conditii ma pot pensiona de drept sau anticipat.
Sunt nascuta in 11.08.1959
Pe cartea de munca am 22 ani lucrati la grupa a 2-a

Multumesc
under13 a scris:

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti in ce conditii ma pot pensiona de drept sau anticipat.
Sunt nascuta in 11.08.1959
Pe cartea de munca am 22 ani lucrati la grupa a 2-a

Multumesc


Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).
Daca total stagiu de cotizare este de numai 27 de ani si 6 luni(22 + 5 si 6)nu puteti beneficia de reducetea cu 5 ani a varstei standard de pensionare.
In acest caz,limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.


se poate va rog frumos sa primesc un raspuns?
Va multumesc!
Buna ziua, mama mea este nascuta in 30.01.1959 are 16 ani, 3 luni si 25 zile grupa II si 3 ani 5 luni si 20 zile grupa III. Intrebarea mea este cand poate sa iasa la pensie anticipat sau anticipat partial. Va multumesc mult.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni la 1 an).
Asadar 16 3 25 + 3 5 20 + 4 ani =23 de ani 9 luni si 15 zile.
Cu acest stagiu de cotizare,aveti dreptul numai la limita de varsta la 61 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata cu penalizare este de 31 de ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)