Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trezoreria Statului nu efectueazã operaþiuni privind ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trezoreria Statului nu efectueazã operaþiuni privind contribuþiile sociale in datele de 2 si 3 iulie

Potrivit prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 125/2011 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, începând cu 1 iulie 2012, contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice se achită la unităţile Trezoreriei Statului la care sunt arondaţi.

Plăţile se fac în conturi de venituri bugetare distincte, codificate cu codul de identificare fiscală al contribuabililor.

În vederea arondării asiguraţilor la organele fiscale competente, precum şi a transferării bazelor de date în condiţii optime, zilele de 2 şi 3 iulie 2012 sunt zile nelucrătoare în relaţia cu persoanele fizice plătitoare de contribuţii sociale, unităţile Trezoreriei Statului neefectuând operaţiuni de încasări şi plăţi pentru categorie de contribuabili.

De reţinut!

Conturile IBAN în care se încasează contribuţiile sociale obligatorii datorate de persoanele fizice sunt:

RO53TREZ67122210312XXXXX „Contribuţii de asigurări sociale de stat datorate de persoane care realizează venituri din activităţi independente, activităţi agricole şi asocieri fără personalitate juridică”;

RO35TREZ6712621050301XXX „Contribuţii de asigurări sociale de sănătate datorate de persoane care realizează venituri din activităţi independente şi alte activităţi şi persoanele care nu realizează venituri”.

[ link extern ]

Multumesc. Nu stiu cum reusesti.