Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONTRACT CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONTRACT CASS

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca asociatul unic intr-o firma (nu are contract de munca) ,cu contract la Casa de asigurari de sanatate, are restante la plata din ultimii 2 ani , mai este obligat la plata acestora .Unde se face ,in caz afirmativ si daca se percep penalitati ,cine le calculeaza?
Multumesc!
In acest sens, va instiintam ca incepand cu 04 iulie 2012 (zilele de 2 si 3 iulie fiind declarate nelucratoare in raport cu contribuabilii persoane fizice) va veti adresa Administratiei Financiare din raza de domiciliu in vederea determinarii si achitarii contributiei de asigurari de sanatate.

Categoriile de persoane vizate sunt urmatoarele:

Persoane care desfasoara activitati independente sau profesii liberale
Persoane care realizeaza venituri din agricultura sau silvicultura
Persoane care realizeaza venituri din:
Cedarea folosintei bunurilor
Dividende
Dobanzi
Drepturi de proprietate intelectuala
Venituri din strainatate
Alte categorii de venituri care se supun impozitului pe venit
Persoane care nu realizeaza venituri impozabile

Totodata, va comunicam urmatoarele:
Virarea contributiei de asigurari sociale de sanatate datorata de persoanele care realizeaza venituri din activitati independente si alte activitati si persoanele care nu realizeaza venituri se face in contul 26.21.05.03.02 - "Contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele care realizeaza venituri din activitati independente si alte activitati si persoanele care nu realizeaza venituri" deschis la trezoreriile operative ale statului(de sector).
Persoanele fizice vor vira contributia de mai sus in contul deschis la trezoreriile operative ale statului in functie de domiciliul fiscal (trezoreria de sector de care apartin).
Virarea sumelor se va face pe cod numeric personal.
Conturile IBAN pe trezorerii in care se vor vira contributiile de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele care realizeaza venituri din activitati independente si alte activitati si persoanele care nu realizeaza venituri sunt urmatoarele:

RO61TREZ7012621050302XXX ? Trezoreria Operativa a sectorului 1
RO36TREZ7022621050302XXX ? Trezoreria Operativa a sectorului 2
RO11TREZ7032621050302XXX ? Trezoreria Operativa a sectorului 3
RO83TREZ7042621050302XXX ? Trezoreria Operativa a sectorului 4
RO58TREZ7052621050302XXX ? Trezoreria Operativa a sectorului 5
RO33TREZ7062621050302XXX ? Trezoreria Operativa a sectorului 6

O sa le calculeza Administratia Financiara din sectorul unde domiciliati.

Sursa mesajului
[ link extern ]
(comunicat din data de 25.06.2012)
Gabriela Pintea, Consilier juridic