avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociatia de proprietari poate angaja zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociatia de proprietari poate angaja zilieri

Asociatia de proprietari poate angaja zilieri pentru executarea unor lucrari ocazionale?

Exemplu: zugravirea scarii blocului.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:58, 8 Iulie 2012
Intr-adevar, asa este .. daca nu are un act care sa ateste calificarea in mesesia de zugrav , atunci poate fi considerat muncitor necalificat.
freeelis a scris:

Intr-adevar, asa este .. daca nu are un act care sa ateste calificarea in mesesia de zugrav , atunci poate fi considerat muncitor necalificat.


Si il puteti angaja zilier la:
j) activitati de intretinere si curatenie
cum a zis @olden.

Dar ce te faci cu vecinii?! Se va gasi un Gica Contra... Sau nu?!


Un muncitor necalificat care sa faca pe zugravul ??? ...
Va multumesc pentru informatii.

Pe site-ul ANAF este publicat un ghid dedicat Asociatiilor de proprietari:

[ link extern ]

Acest ghid contine capitolul "3.3. Asociaţia angajează zilieri" in domeniul "activităţi necalificate de întreţinere şi curăţenie, cu caracter ocazional"
Ultima modificare: Vineri, 6 Iulie 2012
eliasav, utilizator
Intr-adevar, asa este .. insa problema care se pune daca un zidar intra in categoria acelor activitati :-/ ... din definitia data de lege pentru zilier reiese ca acesta este o persoana fizica ce are capacitate de munca si care desfasoara activitati necalificate, cu caracter ocazional, pentru un beneficiar.

Ori activitatea de zidarie nu cred ca intra in categoria activitatilor necalificate ...

Alte discuții în legătură

Angajator Leordeanu Leordeanu Am de facut lucrari de constructie la casa proprietate . Doresc sa colaborez cu meseriasi autorizati (pfa),care este forma contractuala ?. Pot angaja si ... (vezi toată discuția)
Contract de prestari servicii serbananca2000 serbananca2000 Daca am o societate a carei activitate principala: Cod CAEN 7311- activitati ale agentiilor de publicitate, si am incheiate contracte de prestari servicii cu ... (vezi toată discuția)
Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)