Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociatia de proprietari poate angaja zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociatia de proprietari poate angaja zilieri

Asociatia de proprietari poate angaja zilieri pentru executarea unor lucrari ocazionale?

Exemplu: zugravirea scarii blocului.

Va multumesc.
Intr-adevar, asa este .. daca nu are un act care sa ateste calificarea in mesesia de zugrav , atunci poate fi considerat muncitor necalificat.
freeelis a scris:

Intr-adevar, asa este .. daca nu are un act care sa ateste calificarea in mesesia de zugrav , atunci poate fi considerat muncitor necalificat.

Si il puteti angaja zilier la:
j) activitati de intretinere si curatenie
cum a zis @olden.

Dar ce te faci cu vecinii?! Se va gasi un Gica Contra... Sau nu?!

Un muncitor necalificat care sa faca pe zugravul ??? ...
Va multumesc pentru informatii.

Pe site-ul ANAF este publicat un ghid dedicat Asociatiilor de proprietari:

[ link extern ]

Acest ghid contine capitolul "3.3. Asociaţia angajează zilieri" in domeniul "activităţi necalificate de întreţinere şi curăţenie, cu caracter ocazional"
eliasav, utilizator
Intr-adevar, asa este .. insa problema care se pune daca un zidar intra in categoria acelor activitati :-/ ... din definitia data de lege pentru zilier reiese ca acesta este o persoana fizica ce are capacitate de munca si care desfasoara activitati necalificate, cu caracter ocazional, pentru un beneficiar.

Ori activitatea de zidarie nu cred ca intra in categoria activitatilor necalificate ...