Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Declaratie privind acordul parintilor pentru iesirea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Declaratie privind acordul parintilor pentru iesirea din tara a minorilor

Buna ziua.
Pe o singura declaratie se pot trece numele ambilor copii sau este nevoie de declaratii separate?
Va multumesc.
Se pot trece ambii copii daca au aceeasi parinti.:)
Persoana imputernicita pentru scos minori din tara este bunica de pe tata.
Ramane si in acest caz valabil ambii copii pe aceeasi delaratie?
Declaratia acord se semneaza de ambii parintii pentru copii lor, indiferent cu cine vor iesi copii din tara, parintii isi dau acordul ca minorii sa plece si sa fie insotiti de persoana respectiva. Atentie persoana respectiva indeiferent daca le este ruda copiilor sau nu trebuie sa aiba cazier judicar. Pentru aceasta declaratie parintii au nevoie de CI in original, certificatele de nastere ale copiilor, pasapoartele lor sau CI ale copiilor , depinde cu ce document vor calatori, copie dupa actul cu care va calatori insotitorul lor pasaport sau CI, perioada exacta a deplasarii, destinatia si mijlocul de transport. Se poate face la orice notariat.
Multumesc frumos.