Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... locatiune sau inchiriere.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

locatiune sau inchiriere.

Am si eu o intrebare. Un contract prin care proprietarul unui teren ii asigura folosinta acestuia unei societati comerciale pentru a fi utilizat ca parcare poate fi incadrat drept contract de inchiriere sau ramane doar de locatiune? Conteaza si ce prevad partile? Mersi.
Nu este diferenta intre inchiriere si locatiune.
Potrivit Art. 1777 ncc, "locatiunea este contractul prin care o parte, numita locator, se obliga sa asigure celeilalte parti, numite locatar, folosinta unui bun pentru o anumita perioada, in schimbul unui pret, denumit chirie",
iar Art. 1778 ncc alin.(1) prevede ca: "locatiunea bunurilor imobile si aceea a bunurilor mobile se numeste inchiriere......"
Da, scuze. Totusi ceea ce ma intereseaza este daca se incadreaza sau nu in art. 1778(3).
Da, se incadreaza in prevederile Art. 1778(3) si are relevanta ceea ce prevad partile in cuprinsul contractului de locatiune
Deci pot inlatura prevederile? Mersi.