Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... DEMISIA SAU MEMBRU DE PARTID
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

DEMISIA SAU MEMBRU DE PARTID

Un functionar public avand intreruperea raportului de serviciu a participat la campania electorala si la alegerile locale 2012. Nu a castigat si si-a reluat activitatea ca functionar public intr-o primarie (si-a dat demisia din functia de consilier local). In timpul campaniei a fost numit in Biroul Permanent Judetean al unui partid. Este obligat ca functionar public sa-si dea demisia si din acel partid sau poate sa fie membru de partid ? (el vrea sa-si pastreze serviciul - functionar public in primarie)
Va multumesc anticipat!
Poate fi membru de partid, sa nu faca parte din vreun organ de conducere.