Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere de inmatriculare provizorii pe 5 zile de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere de inmatriculare provizorii pe 5 zile de Germania.Sint valabile in RO si in EU ?

[ link extern ]

Va rog sa urmariti ce scrie la punctul 4.2 in documentul ( directiva Uniunii Europene ) de mai sus

[ link extern ]

Pentru a putea importa/aduce o masina din Germania pe roti ( deci nu pe platforma ) , ar fi doua posibilitati : 1. numere provizorii rosii valabile 15 sau 30 de zile
2.numere provizorii galbene valabile 5 zile ( emise in Germania )

Numerele astea de Germania sint valabile pe teritoriul Romaniei si/sau al Uniunii Europene ?
Intreb asta,pentru ca unii au avut probleme cu Politia/Vama din cauza acestor numere , cum ca ele n-ar fi valabile .
In directive Uniunii Europene 1999/37/CE si in primul document postat de mine, se precizeaza cum ca statele membre ale UE ar trebui sa recunoasca numerele provizorii/temporare emise de statele membre UE.
In Germania e precizat ca in statele UE , numerele lor provizorii galbene sint valabile si in statele membre .

Intrebarea care vine : daca sint oprit de politie/vama si mi se aduce la cunostinta ca numerele galbene de Germania cu care circul nu sint valabile, cum pot eu sa demonstrez ca defapt sint legale si in Romania si am dreptul sa circul cu ele,atata timp cat am o asigurare obligatorie internationala valabila atata timp cat sint valabile si numerele respective de inmatriculare temporare ?

Adica , daca eu le arat politistilor Directiva 1999/37/CE , pot sa le demonstrez ca am dreptul legal sa circul cu numerele respective pe teritoriul Romaniai, sau ce trebuie sa fac ?
Ma refer aici la solutia rapida/pe loc, si nu la raspunsuri de genul : consulta un avocat si actioneaza-i in instanta .
Eu caut soutia rapida si practica pentru a-mi putea exercita dreptul oferit de legislatia Uniunii Europene .

Va multumesc si astept sfatul D-voastra