avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere de inmatriculare provizorii pe 5 zile de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere de inmatriculare provizorii pe 5 zile de Germania.Sint valabile in RO si in EU ?

[ link extern ]

Va rog sa urmariti ce scrie la punctul 4.2 in documentul ( directiva Uniunii Europene ) de mai sus

[ link extern ]

[ link extern ]

Pentru a putea importa/aduce o masina din Germania pe roti ( deci nu pe platforma ) , ar fi doua posibilitati : 1. numere provizorii rosii valabile 15 sau 30 de zile
2.numere provizorii galbene valabile 5 zile ( emise in Germania )

Numerele astea de Germania sint valabile pe teritoriul Romaniei si/sau al Uniunii Europene ?
Intreb asta,pentru ca unii au avut probleme cu Politia/Vama din cauza acestor numere , cum ca ele n-ar fi valabile .
In directive Uniunii Europene 1999/37/CE si in primul document postat de mine, se precizeaza cum ca statele membre ale UE ar trebui sa recunoasca numerele provizorii/temporare emise de statele membre UE.
In Germania e precizat ca in statele UE , numerele lor provizorii galbene sint valabile si in statele membre .

Intrebarea care vine : daca sint oprit de politie/vama si mi se aduce la cunostinta ca numerele galbene de Germania cu care circul nu sint valabile, cum pot eu sa demonstrez ca defapt sint legale si in Romania si am dreptul sa circul cu ele,atata timp cat am o asigurare obligatorie internationala valabila atata timp cat sint valabile si numerele respective de inmatriculare temporare ?

Adica , daca eu le arat politistilor Directiva 1999/37/CE , pot sa le demonstrez ca am dreptul legal sa circul cu numerele respective pe teritoriul Romaniai, sau ce trebuie sa fac ?
Ma refer aici la solutia rapida/pe loc, si nu la raspunsuri de genul : consulta un avocat si actioneaza-i in instanta .
Eu caut soutia rapida si practica pentru a-mi putea exercita dreptul oferit de legislatia Uniunii Europene .

Va multumesc si astept sfatul D-voastra
Cel mai recent răspuns: Marios , utilizator 09:26, 16 Iulie 2012

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numerele de germania de 5 zile sunt valabile in romania? rares83 rares83 Buna!numele meu e rares si acu doua saptamani circulam cu o masina adusa din germania cu numere galbene de 5 zile valabile(valabile 100% cumparate de mine din ... (vezi toată discuția)
Autoturism inmatriculat germania/neinmatriculat in romania georgecostea69@gmail.com georgecostea69@gmail.com Dragii mei, problema mea este un semnal de alarma si avertizare in acelasi timp pentru toti cetatenii care intentioneaza sa achizitioneze o masina din ... (vezi toată discuția)
Numerele de handler madelines madelines Am si eu o intrebare si tare as vrea un raspuns cat de clar ... - Unde pot sa aflu eu care este regimul de folosire a numerelor de handler germane,nu ... (vezi toată discuția)