avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism inmatriculat Germania/neinmatriculat in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism inmatriculat Germania/neinmatriculat in Romania

Dragii mei,
problema mea este un semnal de alarma si avertizare in acelasi timp pentru toti cetatenii care intentioneaza sa achizitioneze o masina din germania.
In luna februarie 2014 am reusit sa obtin un job in germania.De sarbatorile Pascale am venit acasa in concediu,dar cum aveam mai multe bagaje am cumparat un autoturism,de toate formalitatile,contract vinzare-cumparare,asigurare obligatorie +carte verde,inscrierea si obtinerea numereler provizori de 5 zile,de toate acestea sa ocupat patronul german la care lucrez.Deasemenea el a primit informati de la serviciul de inmatriculari din germania despre procedura si cele necesare pentru circulatia autoturismului din germania in romania.Mentionez ca toate actele au fost eliberate conform legislatiei germane si europene.Asa dar am obtinut numere de inmatriculare de 5 zile valabile in perioada 14.04.2014 si19.04.2014.In data de 16.04.2014 am plecat din germania cu destinatia romania-bucuresti,am parcurs fara probleme germania si austria cu toate ca am fost oprit in citeva rinduri pentru verificari de rutina ,totul a fost ok,dar in ungaria am avut prima surpriza neplacuta ,am primit o amenda de 30 de euro deoarece politisti unguri au spus ca sunt probleme cu numerele de inmatriculare,in zadar am incercat eu sa le spun ca cei din germania au spus ca sunt ok si nu voi avea probleme.Am luat amenda si am fost lasat sa plec mai departe fara alte sanctiuni.
Ajuns la granita ungaro-romana am prezentat actele la control totul a fost ok si am plecat mai departe.In Drobeta Turnu-Severin in centrul orasului sunt oprit de un echipaj al politiei rutiere si mi-se aduce la cunostinta ca am comis o infractiune,deoarece numerele de inmatriculare provizori de 5 zile nu sunt valabile pe teritoriul romaniei.Bineinteles ca am ramas stupefiat ,am intrebat de cind a aparut aceasta lege,si cum de nu stiu autoritatile germane de aceasta lege,le-am spus ca de acte sa ocupat patronul meu si totul este legal.Totodata am intrebat de ce cei de la granita politisti vamali nu mi-au comunicat acest lucru ba din contra mi-au spus ca totul este ok.Am fost dus la sectia de politie unde s-au intocmit acte premergatoare conform art 334al1 si permisul retinut pina la pronuntarea rezolutiei data de parchet.
Fiind in aceasta situatie am sunat in germania si am vorbit cu patronul german la care lucrez,i-am relatat cele intimplate iar el a spus ca este un abuz din partea politiei si ma sfatuit sa consult un avocat .Tot de la el am aflat ca exista o directiva europeana cu caracter de lege ce prevaleaza inaintea altor legi valabila pentru toate tarile din UE[directiva eu 1999/37.CE.
Intradevar am citit aceasta directiva care face posibila si legala circulatia autoturismelor inmatriculate provizoriu intr-o tara din ue in alta tara membra a uniuni europene.
Va rog sa-mi spuneti ce pot face in acest caz?Cum ar trebui sa procedez?Este intradevar un abuz?
In ultima vreme am vazut foarte multe autoturisme cu aceste numere in bucuresti,ba chiar am stat de vorba cu citiva dintre ei si au spus ca nu au avut aceste probleme.
Astept cu nerabdare raspunsurile d-stra.

Cel mai recent răspuns: georgecostea69@gmail.com , utilizator 13:18, 10 August 2014
Eu va sfatuiesc sa faceti o adresa catre Inspectoratul general al politiei romanen- directia rutiera in care sa precizati exact situatia si sa solicitati un raspuns cat mai rapid, urmand ca apoi sa o prezentati organului de cercetare penala, pentru solutionarea dosarului. Se poate circula cu numere valabile 5 zile, eventual solicitati punct de vedere de la un serviciu public de inmatriculare a vehiculelor. Mergeti in audienta si la procurorul care supravegheaza dosarul si prezentati situatia.
vasile2013 a scris:

Eu va sfatuiesc sa faceti o adresa catre Inspectoratul general al politiei romanen- directia rutiera in care sa precizati exact situatia si sa solicitati un raspuns cat mai rapid, urmand ca apoi sa o prezentati organului de cercetare penala, pentru solutionarea dosarului. Se poate circula cu numere valabile 5 zile, eventual solicitati punct de vedere de la un serviciu public de inmatriculare a vehiculelor. Mergeti in audienta si la procurorul care supravegheaza dosarul si prezentati situatia.


Multumesc ptr.sfatul d-stra.Am facut o petitie la IGP-directia rutiera si mi-au comunicat telefonic ca intradevar exista un ordin al ministrului de interne din anul 2013,referitor la acest gen de numere provizorii[,ptr.armonizarea legislatiei cu UE.,dar directiva europeana spune exact contrariul]Toate bune si la locul lor,ok dar de ce cei de la politia de frontiera arad,atunci cind au verificat actele de ce nu mi-au spus ca nu pot circula pe teritoriul Romaniei??? l-am intrebat pe ofiterul de la igp si pe cei care mi-au facut dosarul,raspunsul lor "CIT AI DAT SPAGA" .
Deoarece au trecut aproximativ 4 luni de zile de la producerea acestui eveniment ,am telefonat la politie ptr.a vedea ce se intimpla cu cercetare penala iar cel care se ocupa cu dosarul meu m-a cam certat spunindu-mi ca de ce nu am sunat pina acum,sa ma interesez de dosar ,acesta fiind motivul pentru care dosarul stagneaza,zace in sertarul dumnealui de 4 luni de zile.
In aceste conditi ma intreb si va intreb pe dumneavoastra membri acestui forum ce se poate face???
Multumesc anticipat pentru sfaturile si sugestiile dumneavoastra

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numerele de handler madelines madelines Am si eu o intrebare si tare as vrea un raspuns cat de clar ... - Unde pot sa aflu eu care este regimul de folosire a numerelor de handler germane,nu ... (vezi toată discuția)
Numere de inmatriculare provizorii pe 5 zile de germania.sint valabile in ro si in eu ? luk2011 luk2011 http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2007:068:0015:0024:RO:PDF Va rog sa urmariti ce scrie la punctul 4.2 in documentul ( directiva ... (vezi toată discuția)
Numerele de germania de 5 zile sunt valabile in romania? rares83 rares83 Buna!numele meu e rares si acu doua saptamani circulam cu o masina adusa din germania cu numere galbene de 5 zile valabile(valabile 100% cumparate de mine din ... (vezi toată discuția)