Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formular A1 necesar sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formular A1 necesar sau nu ?

Sunt administratorul unei societati comerciale, in domeniul constructiilor (productie tamplarie pvc si montaj). Un urma unor imprejurari,am prins un contract, cu locul montajului in Italia. Ma voi deplasa acolo impreuna cu inca 2 angajati, cu durata totala de 7 zile, din care 5 zile efectiv vor fi lucratoare. Nu sunt din pacate lamurit,daca este sau nu necesar formularul A1, deoarece, din cercetarile mele online, ar rezulta ca teoretic ma incadrez in cazurile care NU necesita acest formular, pe motiv ca instalarea/montarea lucrarii nu depaseste ca durata numarul de 8 zile.
Imi puteti confirma sau infirma aceasta informatie, in baza legilor in vigoare?Sau informatia detinuta de mine nu mai este de actualitate?
In cazul in care nu detine formularul A1 , atunci exista posibilitatea de a plati impozite in strainatate.
Ok, dar la ce suma? La salariul minim pe economie? Sau se va impozita si diurna?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Am si eu un caz de genul acesta. O firma norvegiana ne-a angajat pe noi sa lucram in Germania. Noi detinem certificat A1, dar noi neavand destula forta de munca trebuie sa angajam subcontractori (tot romani) dar ei nu au inca certificatA1. Daca ei vor obtine certificat ii putem lua acolo sa lucreze pentru noi? Se spune ca ei trebuie sa fie doar angajati ai firmei noastre... Daca se poate un raspuns... Va multumesc.
Intr-adevar, acei salariati trebuie sa fie angajatii dvs.
Multumesc pentru raspuns. Dar o alta posibilitate de a aduce romani acolo... as putea sa angajam o firma locala...dar as vrea ca banii sa vina in tara sa nu ramana tot la ei :).