Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj sau actiune in revendicare la 10 ani de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj sau actiune in revendicare la 10 ani de la despartirea

In timpul casatoriei unul din soti, M, achizitioneaza cu banii proprii (despagubire in urma unui accident) un apartament pe care il trece atat pe numele sau cat si pe numele sotiei. Dupa 10 ani de la casatorie se despart in fapt, iar dupa 7 ani de la despartire este pronuntat divortul, mai precis in 2007, fara a se lichida comunitatea de bunuri, prin partaj.
Sotul ce a achizitionat apartamentul este in scaun rulant, datorita unui accident produs in timpul casatoriei.
Fosta sotie, de 10 ani, nu s-a interesat de imobil in nici-un mod.

Cum poate M si ce procedura legala trebuie sa urmeze pentru ca regimul comunitatii de bunuri sa inceteze, iar el sa fie singurul proprietar?
Partaj de comun acord la notariat sau in instanta daca partile nu se inteleg.

Actiunea in revendicare se poate promova doar in cazurile in care proprietarul nu are posesia bunului, ceea ce inteleg ca nu este cazul in speta dvs.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat