avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere CCM la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere CCM la nivel de unitate

Am o firma care are peste 21 de salariati si doresc sa intocmesc documentatia pt negocierea colectiva care este obligatorie conform Codului Muncii. Ma puteti ajuta in acest sens cu formularele necesare? As vrea sa mai stiu ce se inregistreaza la ITM referitor la negocierea CCM? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:08, 29 Octombrie 2014
Da, este suficient acest lucru ....
Buna ziua

tot in legatura cu CCM la nivel de unitate, imi puteti spune care sunt legile in vigoare cu privire la el?
Ar fi: Legea 62/2011, apoi dispozitiile 229-230 din Codul Muncii, nu?
Mai e in vigoare Legea 130/1996 si mai este o alta lege de folos in acest sens?


Multumesc!
Legea nr.130/1996 a fost abrogata la data intrarii in vigoare a Legii nr.62/2011 .
Reglementarile sunt cele mentionate de dvs , Legea nr.62/2011 si art.229/230 C.mun.
Am inteles. Multumesc!
Daca partile negociaza semnarea CCM la nivel de unitate, dar acesta nu se semneaza, in cat timp se reia negocierea CCM. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Act aditional la contract colectiv de munca - majorare salarii 01.02.2013 cioc natalia cioc natalia Buna ziua, Va multumesc pentru raspunsul dat anterior, dar mai am o mica problema: - am un contract colectiv de munca inregistrat la ITM in septembrie 2012, ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca 22.08.2009 22.08.2009 Buna ziua si LA MULTI ANI ! Am o intrebare , firma la care lucrez are CCM valabil pina in mai 2014, dupa aceasta data ce se intimpla, nu mai exista ... (vezi toată discuția)
Contractul colectiv de munca laszloecaterina laszloecaterina am peste 21 de salariati (34 sezon si extrasezon (oct-martie 5) cum se procedeaza pentru initierea contractului colectiv de munca. Multumesc (vezi toată discuția)