Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere CCM la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere CCM la nivel de unitate

Am o firma care are peste 21 de salariati si doresc sa intocmesc documentatia pt negocierea colectiva care este obligatorie conform Codului Muncii. Ma puteti ajuta in acest sens cu formularele necesare? As vrea sa mai stiu ce se inregistreaza la ITM referitor la negocierea CCM? Multumesc!
Da, este suficient acest lucru ....
Buna ziua

tot in legatura cu CCM la nivel de unitate, imi puteti spune care sunt legile in vigoare cu privire la el?
Ar fi: Legea 62/2011, apoi dispozitiile 229-230 din Codul Muncii, nu?
Mai e in vigoare Legea 130/1996 si mai este o alta lege de folos in acest sens?

Multumesc!
Legea nr.130/1996 a fost abrogata la data intrarii in vigoare a Legii nr.62/2011 .
Reglementarile sunt cele mentionate de dvs , Legea nr.62/2011 si art.229/230 C.mun.
Am inteles. Multumesc!
Daca partile negociaza semnarea CCM la nivel de unitate, dar acesta nu se semneaza, in cat timp se reia negocierea CCM. Multumesc!