Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Care credeti ca va fi rezultatul referendumului din ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Care credeti ca va fi rezultatul referendumului din 29.07.2012?

1. Se vor prezenta la urne 50%+1 dintre alegatori?

2. Care va fi procentajul Pro si Contra demiterii presedintelui?
BEC: rezultate partiale ora 10:00
participare la vot: 46,13%
DA: 87,55% - NU: 11,12%

Se pare ca Vila Dante bate teza plagiata, iar romanii bat Romania.
Sa Traim Bine!
ha-ha-ha...

Basescu se va intoarce la Cotroceni cu capul sus si coada intre picioare!
Noi ne intoarcem la ale noastre!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
@adrian_tot

Numarul de cetateni cu drept de vot (18.292.514) a fost anuntat de MAI (prin ministrul Ioan Rus) si a fost "utilizat" si la alegerile locale de acum o luna (10.06.2012).

Acum, ca rezultatele au fost comunicate, ar fi bine ca politicienii (indiferent de culoare) sa-si indrepte interesul catre economie.

Din punct de vedere politic, la toamna vor fi alegeri parlamentare si atunci se va stabili majoritatea.

Consider ca orice interpretare a datelor comunicate de BEC poate fi considerata partinica si de aceea va rog sa imi permiteti sa ma retrag din discutie.

O zi buna!

Ana Muntianu, Consultant fiscal
Ar fi frumos...sa se intoarca roata din 2009, cand Geoana s a culcat presedinte si s a sculat .....fara postul de la Cotroceni....pentru ca dl Baconschi a avut grija sa se voteze la Ambasada Frantei ca si in alte colturi de lume, de genul omul si ..secunda ...
Asa ar fi corect, pentru ca orice pe lumea asta are o rasplata...

Insa ce mai e corect pe lumea asta si mai ales in Romania?
Oare nu se tine cont de ce care s-au dus la vot?! si au votat da?!
Hm......

Poate din cauza optimismului inca mai cred ca ........inca se mai numara voturi...si rezultatul referendumului va fi validat.......
Altfel ne asteapta o perioada si mai mare de instabilitate.....
ContSters250994, utilizator
Prefer senzatia infrangerii dupa o lupta, gustului victoriei din sezut.
NU este corect sa se valideze acest rezultat din mai multe considerente:
- boicotarea alegerilor de Basescu si clica PDL si .....sa nu mai vorbim de maghiari .....
- neactualizarea listelor cu alegatori conform ultimului recensamant
- daca s-a cerut cvorum, de ce nu s-a introdus votul obligatoriu? pentru ca asa nu mai exista boicot si poate se actualizau si listele cu votanti.....

nu pot accepta o victorie prin smecherii, sabotaj.... si... alte practici.....mai avem pretentia ca suntem o tara democratica ....?!

apropo: la sectia unde am votat, presedintele sectiei a plecat pur si simplu, fara nicio explicatie, iar votarea a fost intrerupta intre 13 si 14.15.......si din alte surse pe raza sectorului 3 acest caz nu a fost singular....o alta modalitate de a boicota....