Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Care credeti ca va fi rezultatul referendumului din ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Care credeti ca va fi rezultatul referendumului din 29.07.2012?

1. Se vor prezenta la urne 50%+1 dintre alegatori?

2. Care va fi procentajul Pro si Contra demiterii presedintelui?
elga50 a scris:

Ca listele sunt sau nu bune, dupa astea s-au desfasurat si alegerile locale, in functie de care s-au ales numarul de consilieri judeteni (atentie, deci), dupa aceste liste, cel putin deocamdata se dau numarul de parlamentari din toamna si europarlamentarii, dupa aceste liste se dau fondurile europene. Nu, nu dupa aceste liste, dar numarul populatiei, acela care se tot declara pana acum include si aceste liste, cu "mortii" lor cu tot.

Si adevarul e ca se actualizeaza listele! Toti mortii din familia mea. la vremea respectiva, nu s-au mai regasit pe liste imediat dupa ce au decedat. Ca se mai regasesc unii, asta e o eroare, asa cum peste tot se mai intampla.

Da, chestiunea cu alegerile locale este evidenta.
Nu este credibila ideea ca tocmai cand si-au propus sa realizeze ceea ce nici ei nu credeau... ar fi fost neatenti...la astfel de lucruri.
Sau...poate ca au premeditat sa procedeze asa, sa creeze instabilitate politica si economica...
Este un scenariu foarte posibil...si poate ca cei cu bani fff multi au avut astfel de interese...
Adica nu e decat o lovitura economica si nu o lovitura de stat...
Ar fi cu adevarat o diversiune foarte inteligenta deoarece oamenii se gandeau la ceva...dar in realitate era altceva...o simpla lovitura economica...

Leul a atins un nou prag istoric negativ astazi...
Ponta cand o fost intrebat a fost intrebat degeaba...
Guvernul se ocupa de problemele economice si deja par incapabili sa se descurce.
Sper ca nu ajunga euro 5 lei pana pe 31 august...

Nu spun pana la 1 septembrie ca dupa aceea euro va scadea...dar din pacate nu prea mult...( de aceea important este sa nu mai creasca si guvernul sa faca ceva...)

Adica dupa ce lucrurlie vor reveni la normal, la modul cum au fost mai inainte de referendum...
Basescu presedinte si Ponta prim-ministru.

Problema cu lovitura economica ar cam duce la concluzia nu ca au fost incapabili, ci foarte inteligenti in a face ceea ce si-au propus cu adevarat...

Si daca au fost foarte inteligenti seamana cu situatia de diversiune din anul 1989...( pastrand proportiile, evident)
Cine ar fi crezut ca va cadea Ceausescu...atunci...

Insa, nu cred ca ei au crezut cu adevarat ca va cadea Basescu...

A nu se intelege insa ca au stiut multi asa ceva.
Cred ca cei mai multi nu au stiut si nici nu au putut prevedea...
Adica au fost de buna-credinta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat