Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2012
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2012

Buna ziua,
Indemnizatia pentru crestere copil in cazul sarcinii gemelare se da pentru fiecare copil in parte? Eu ma incadrez ca venit la maxim de 3400 ron
Multumesc
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 5
Nivelul indemnizatiilor lunare prevazute la art. 2 alin. (2) si (3) se majoreaza cu 1,2 ISR pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.

2. Indicatorul social de referinta (ISR), in vigoare = 500 lei.

3. Adica pe langa indemnizatia pentru CCC calculata veti mai primi inca 600 lei lunar.