Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort consensual,impartire bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort consensual,impartire bunuri

Va rog sa-mi spuneti,daca in cazul divortului consensual,prin dorinta libera si responsabila a partilor,un apartament proprietate comuna poate deveni proprietatea unuia sau altuia dintre soti,fara o alta actiune distincta,respectiv fara proces de partaj. Va multumesc! Astept respunsul dvs.
beatrice3108, utilizator
In cadrul actiunii de divort cererti si partajul ca un capat de cerere distict, apartamentul urmand a ramane unuia sau altuia cu plata unei sulte sau fara plata acesteia, dupa cum va intelegeti!
Ca o faceti in aceeasi actiune sau separat, taxa de timbru se plateste si pt acest capat de cerere care tot partaj se cheama ca e . Daca semnati un acord la mediator, puteti recupera taxa de timbru
gi-jane2, moderator
Da!Prin intelegerea dv-stra de comun acord!
In contextul in care exista disponibilitatea partilor de a adopta o anumita latura a divortului, cel consensual, de ce nu procedati la o cale mai simpla, cea a divortului in fata unui notar, cu intocmirea unui act de partaj prin care una din parti cedeaza in favoarea celeilalte cota ce o are in prorietate, cu sulta sau fara. Este o cale facila din toate punctele de vedere dar mai ales a timpului. Partajul incheiat se inscrie in CF. In momentul de fata orice cale ati alege exista taxe de platit.

Inceputul a fost greu,nu a existat consens in ceea ce priveste divortul. Ulterior,am inteles amandoi ca aceasta este calea,dar actiunea de divort in contradictoriu fusese demarata. Am facut cerere modificatoare si am cerut instantei sa retina si sa judece procesul de divort de comun acord,fara motivare. In cererea modificatoare,am inscris ca punct si intelegerea noastra cu privire la apartament. Parerile sunt extrem de impartite: unii av. spun ca nu e bine,ca instanta va respinge acest punct,altii sustin ca e binevenita clarificarea cu privire la apartament si ca in acest caz,partajul nu se mai face. Avocatul meu,spune ca o data ce a fost demarata actiunea de divort,nu putem apela la un notar si ca cererea modificatoare ajuta si in ceea ce priveste timpul si in ceea ce priveste casa. Am apelat la dvs. in speranta ca ma puteti "lumina",pentru ca sunt extrem de dezorientata de opiniile diferite ale ...diferitilor avocati.