Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire plata impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire plata impozit pe salariu

O persoana cu handicap locomotor grad III, amputatie 2/3 gamba se incadreaza la scutire de plata a impozitului pe salariu?
Art.55 C.fisc.
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....

Gradele de handicap sunt:
Grad I - grav (deficienta grava).
Grad II - accentuat (deficienta accentuata),
Grad III - mediu (deficienta medie).

In speta, nu poate beneficia de scutirea de impozit.