avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire plata impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire plata impozit pe salariu

O persoana cu handicap locomotor grad III, amputatie 2/3 gamba se incadreaza la scutire de plata a impozitului pe salariu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:37, 16 Mai 2015
Art.55 C.fisc.
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
...
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....

Gradele de handicap sunt:
Grad I - grav (deficienta grava).
Grad II - accentuat (deficienta accentuata),
Grad III - mediu (deficienta medie).

In speta, nu poate beneficia de scutirea de impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutirea de impozit pe salariu luiza04 luiza04 Buna ziua, am spondilita anchilozanta si am auzit ca pot fi scutita de imozitul pe salariu.Orice informatie legata de actele necesare si cui ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)
Scutire de impozit mihaela david mihaela david un pensionar care se angajeaza cu program de 4 ore/zi si are handicap cu grad mediu, permanent , beneficiaza de scutire de impozit ? (vezi toată discuția)
Scutire impozit salariu bliana bliana Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am inteles ca persoanele salariate care detin un certificat de handicap sunt scutite de plata impozitului pe ... (vezi toată discuția)