Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Fundatie

Buna ziua,
Recent am infiintat o fundatie si am probleme in ceea ce priveste recunoasterea ei.
Din cate am sesizat nu se poate face recunoasterea de catre Ministerul Munci al Familiei si Protectiei Sociale decat in anumite conditii pe care nu le indeplineste fundatia.
Ne-am propus sa facem un proiect la nivel de regiune muntenia si o acreditare ne-ar prinde bine.
Intrebarea mea este: se poate obtine o acreditare la nivel de Consiliului Judetean sau o sa ne lovim de aceleasi probleme?
Presupun ca va referiti la recunoasterea fundatiei ca fiind de utilitate publica?
ART. 38 din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, actualizata,
(1) O asociatie sau o fundatie poate fi recunoscuta de Guvernul României ca fiind de
utilitate publica daca sunt întrunite cumulativ urmatoarele conditii:
a) activitatea acesteia se desfasoara în interes general sau al unor colectivitati, dupa
caz;
b) functioneaza de cel putin 3 ani;
c) prezinta un raport de activitate din care sa rezulte desfasurarea unei activitati
anterioare semnificative, prin derularea unor programe ori proiecte specifice scopului
sau, însotit de situatiile financiare anuale si de bugetele de venituri si cheltuieli pe ultimii
3 ani anteriori datei depunerii cererii privind recunoasterea statutului de utilitate publica;
d) valoarea activului patrimonial pe fiecare dintre cei 3 ani anteriori în parte este cel
putin egala cu valoarea patrimoniului initial.
Pana sa ajungeti sa indepliniti aceste conditii, puteti sa derulati activitati conform statutului. Si puteti sa acesati pentru proiecte locale sau regionale. Daca acolo, printre conditii, sunt impuse si cele legate de statutul de utilitate publica, nu aveti ce face si ocoliti acesti finantatori in acest moment in care sunteti pentru ca e si firesc ca sunteti la inceputul activitatii si nu aveti inca destula experienta.
Va multumesc! Ati anticipat urmatoarea mea intrebare cu referire la finantarea proiectelor derulate de fundatie.