Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... In baza caror acte normative se stabilesc salariile ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

In baza caror acte normative se stabilesc salariile noilor functionarilor publici in anul 2012?

Va rog sa-mi comunicati In baza caror acte normative se stabilesc salariile noilor functionarilor publici in anul 2012?
freeelis a scris:

Posibil ca nivelul de salarizare sa se stabileasca in functie de posturile similare existente in cadrul altor institutii .. normele de aplicare pentru anul 2011 prevedea ca, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.

Activitatea desfasurata de institutia noastre este similara Curtii de Conturi iar pers curtii de conturi din ce stiu nu sunt funct publici. In aceasta situatie nu prea avem cu sa echivalam cu alte institutii.
Dar atat timp cat Art. 1
(1) din 283/2011 spune: ,,In anul 2012, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda personalului platit din fonduri publice pentru luna decembrie 2011''., iar eu in anul 2011 decembrie aveam salariul brut de 6.412 lei, in ce baza pot ei sa ma faca funct. public si sa imi reduca salariu cu peste 50%???
Art.1 se refera la o alta situatie .. in cazul dvs se face transformarea din personal contractual in functionar public .. situatie care s-ar incadra la art.13 akin.2 din Legea nr.283/2011
Art. 13 (2) : In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.

Din cate cunosc in marea majoritate a institutiilor publice cam exista aceleasi functii ... prin urmare, se poate face echivaklarea cu functii similare , bineinteles avand in vedere si activitatea institutiei unde sunteti angajat ...

freeelis a scris:

Art.1 se refera la o alta situatie .. in cazul dvs se face transformarea din personal contractual in functionar public .. situatie care s-ar incadra la art.13 akin.2 din Legea nr.283/2011
Art. 13 (2) : In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.

Din cate cunosc in marea majoritate a institutiilor publice cam exista aceleasi functii ... prin urmare, se poate face echivaklarea cu functii similare , bineinteles avand in vedere si activitatea institutiei unde sunteti angajat ...

Nu este vb de nou-incadrat sau promovat, este vb de transformarea postului contractual in functie publica, deci nu se poate aplica!
Exact aici vad si eu problema. Daca poate cineva sa ne lamureasca. Dupa transformarea postului, cu recunoastrea vechimii in specialitatea studiilor, cu recunoasterea faptului ca postul indeplinea conditiile de functie publica, te poate considera nou incadrat / promovat sau, de fapt ne incadram doar la art2 din Legea 283/2011??? Ajutor!!!
Voli55 a scris:

Exact aici vad si eu problema. Daca poate cineva sa ne lamureasca. Dupa transformarea postului, cu recunoastrea vechimii in specialitatea studiilor, cu recunoasterea faptului ca postul indeplinea conditiile de functie publica, te poate considera nou incadrat / promovat sau, de fapt ne incadram doar la art2 din Legea 283/2011??? Ajutor!!!

Nu se aplica la transformarea postului. V-am intrebat in baza caror acte normative v-au fost caluclate drepturile salariale!?