Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... In baza caror acte normative se stabilesc salariile ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

In baza caror acte normative se stabilesc salariile noilor functionarilor publici in anul 2012?

Va rog sa-mi comunicati In baza caror acte normative se stabilesc salariile noilor functionarilor publici in anul 2012?
1.Eu nu v-am raspuns dvs.ci utilizatorului voli55,nu cunosc situatia dvs.
2.Despre ce legislatie abrogata vorbiti?Daca ma raportez la raspunsul meu anterior si merg pe exemplul dat,adica personal contractual transformat in functionar public,grad profesional superior-inspector,in 2012,avand in vedere prevederea legii 188art111(4)se stabileste salariul corespunzator acestei functii,adica inspector superior in cf. cu legea 283/2011,care reglementeaza salarizarea bugetarilor in 2012.
ondino a scris:

1.Eu nu v-am raspuns dvs.ci utilizatorului voli55,nu cunosc situatia dvs.
2.Despre ce legislatie abrogata vorbiti?Daca ma raportez la raspunsul meu anterior si merg pe exemplul dat,adica personal contractual transformat in functionar public,grad profesional superior-inspector,in 2012,avand in vedere prevederea legii 188art111(4)se stabileste salariul corespunzator acestei functii,adica inspector superior in cf. cu legea 283/2011,care reglementeaza salarizarea bugetarilor in 2012.

da, e aceasi situatie, 283/2011 reglementeaza salarizarea posturilor contractuale transformate in functii publice? mai exact ce art?
Legea 283/2011reglementeaza salarizarea pe 2012 a personalului platit din fonduri publice,ne facand nicio distinctie in ceea ce priveste natura juridica a raportului de munca,respectiv personal contractual ce presteaza pe contract de munca sau functionarul public pe baza de raport de serviciu. Prin urmare,salarizarea pe 2012 atat pt. functionarul public cat si pt. pers.contractual se face cu respectarea prevederilor legii 283,in speta se asimileaza situatia cu o noua incadrare pe functie iar salarizarea se face cf.art 2din Legea 283,coroborat cu ar.111al(4)din Legea 188/1999

Art. 2lg283:
In anul 2012, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat.
ContSters136493, utilizator

salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat.

Daca in institutia respectiva nu exista functionari publici incadrati pentru functiile similare atunci la ce se raporteaza?
La salariile existente pt. aceeasi functie publica in institutiile din teritoriu.Daca nu reusiti cereti sprijinul ANFP.