Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe perioada determinata

prelungirea unui contract de munca pe perioada determinata este un nou contract de munca pe perioada determinata ?
Nu neaparat.
Cf.art.82 din Codul Muncii (3) ,,Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari'' si atunci se face cu act aditional.
Daca se face un nou contract de munca , trebuie avute in vedere prev art.82 alin5 si art.83, transmiterea in revisal se face in ziua anterioara inceperii activitatii, fata de situatia de mai sus cand se face in 20 zile lucratoare
Prelungirea duratei unui c.i.m. incheiat pe durata determinata nu este identica cu incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata...