Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere sau vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere sau vanzare-cumparare

Buna! as dori sa ma ajutati cu un sfat .. tatal meu vrea sa isi treaca partea lui din casa pe mine (casa e cumparata si trecuta la ora actuala pe parinti pe mine si sotul meu),tatal avand un fiu din casatoria anterioara si nu vrea sa avem probleme cu impartitu casei dupa moarte, m-am interesat la notar cum ar fi mai bine sa facem sa fie si tatal meu multumit si impacat ca va putea ramane in casa si va fi ingrijit asa cum se cuvine dar si eu sa nu am probleme mai tarziu sa ma atace sa incerce sa ia ceva din casa si la notar mi s-a propus un contract de intretinere fara uzufruct care zicea ca ar fi bun pentru linistea amandurora dar totusi sa ma consult si cu un avocat sa cer o parere cum ar fi mai indicat asa ca daca puteti sa-mi spuneti cam ce ar fi mai potrivit si mai sigur pt noi si daca nu ar fi o modalitate sa le facem pe amandoua si vanzare si intretinere. Va multumesc!
Contract de vanzare cumparare cu obligatia (clauza) de intretinere.