Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nulitatea unei decizii de imputare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nulitatea unei decizii de imputare

Nerespectare articolului 30 alin(4) din OG 121 din 1998(Raspundere materiala a militarilor), cu privire la termenul de cel mult 15 zile cand trebuie comunicata hotararea luata asupra unei contestatii la o decizie de imputare, acest termen fiind depasit cu 6 zile, poate duce la anularea deciziei de imputare?
Multumesc!
Buna ziua,

nulitatea deciziei de imputare se poate constata doar pentru motive ce existau la momentul facerii acesteia.
Nerespectarea acelui termen de 15 zile nu atrage nulitatea deciziei de imputare, insa puteti face plangere in 15 zile impotriva acestei hotarari in 15 zile de la comunicare.
Succes!

Cu stima,
av. Boncu Constantin
Buna seara! Am si eu rugamintea sa imi spuneti unde se adreseaza respectiva plângere? Nu mai trebuie indeplinita procedura prealabila?
OG 121 din 1998:
Art. 31. - (1) Împotriva hotărârii pronunţate asupra contestaţiei cel nemulţumit poate face plângere în cel mult 15 zile de la data comunicării hotărârii.
(2) Plângerea se depune la unitatea care are în evidenţă debitul, iar aceasta este obligată să o înainteze comisiei de jurisdicţie a imputaţiilor în cel mult 5 zile de la înregistrare.

Nerespectarea acelui termen poate atrage decaderea din dreptul de a mai formula acea contestatie. Contestatia depusa dupa termenul prevazut de lege poate fi respinsa ca tardiv depusa.