Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe si probleme PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe si probleme PFA

Buna ziua,
Am fost astazi sa depun actele pentru infintarea unui PFA.
Vreau sa imi desfasor activitatea pe cod caen 6202 sau 6203... consultanta IT... Avand in vedere ca am lucrat peste 7 ani ca administrator retea, m-am dus cu copie dupa cartea de munca si adeverinta de vechime. Mi s-a spus ca pentru aceste coduri nu pot aplica daca nu am studii superioare in domeniu. Am studii superioare dar in domeniul economic. Din cate stiu eu... nu exista facultate in Romania care sa dea o diploma de studii superioare pentru administrator retea.

As vrea sa stiu daca asta chiar poate constitui o problema pentru infintarea pfa-ului si ce taxe si impozite se platesc ca pfa.

Va multumesc.
legea nu prevede nicaieri o cunatificare e cunostiintelor avute in momentul autorizarii ca PFA, astfel ca daca eu am facut o facultate de informatica din care n-am ramas cu nimic dar am obtinut diploma de absolvire ma pot autoriza in domeniul IT iar dvs care chiar sunteti cunoscator in domeniu sa nu puteti datorita lipsei dovezii atestarii profesionale

insa problema la dvs, asa cum ati precizat in primul post, este la posibilitatea de a va autoriza pe aceste coduri caen fara a avea o diploma de studii specializata;

inregistrarea ca PFA se face de catre registrul comertului iar acesta poate considera necesara prezentarea unui act de studiu, conform OUG 44/2008 art 10 si din pacate legea nu se aplica uniform, in cazul meu am putut sa ma autorizez cu codul caen 6201 prezentand doar atestarea profesionala obtinuta la terminarea liceului

conform codului CAEN rev 2
6202 - This class includes the planning and designing of computer systems which integrate computer hardware, software and communication technologies. Services may include related users training. This class excludes:
- sale of computer hardware or software, see 46.51, 47.41
- installation of mainframe and similar computers, see 33.20
- installation (setting-up) of personal computers, see 62.09
- installation of software, computer disaster recovery, see 62.09

6203 - This class includes the provision of on-site management and operation of clients' computer systems and/or data processing facilities, as well as related support services.
georgeenciu, utilizator
Oki...
sunt 4 coduri mari si late...
6201.. care este cu software... si nu stiu programare
6202.. .activitati de consultanta... ceea cea am facut tot timpul ca administrator retea... am cautat solutii soft si hard pentru diverse probleme...
6203... management, gestiune si exploatare, a mijloacelor de calcul... ca administrator retea.. te ocupi si de gestiune si de exploatare a tot ce inseamna mijloace de calcul
6209... alte activitati... sa zicem ca ii ofer unui client o solutie hard soft pentru o problema legata de un server de mail... pentru asta ce-i facturez? montare procesor? ca nu pot sa ii facturez consultanta server mail, ca intra la 6202... si nici sa ii administrez serveru ca intra la 6203...