avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lãmuriri cu privire la dispozitivul sentinþei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lãmuriri cu privire la dispozitivul sentinþei

Pentru ca mi-am schimbat domiciliul, pot sa solicit instantei lamurirea/completarea dispozitivului privind aplicarea sentintei civile de stabilire a pensiei de intretinere ramasa definitiva in anul 2007? Institutia unde lucrează tatal refuza sa-mi expedieze pensia de intretinere la noul domiciliu desi le-am comunicat in scris noua adresa.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adabia , utilizator 14:58, 15 Ianuarie 2009
Exista deja o poprire incuviintata de instanta? Depuneti copie de pe buletin si le comunicati ca, in conditiile in care nu va trimit la aceasta adresa pensia, dv. nu o primiti si veti proceda la o plangere penala impotriva tatalui, departamentul de contabilitate urmand sa raspunda personal pentru orice paguba pricinuita acestuia.
Depinde si cum anume primiti pensia de intretinere etc.
Nu se mai poate modifica hotararea, evident.
1. Da, exista o poprire, dar cu vechea adresa;
2. Am expediat copie de pe buletin si le-am pus in vedere faptul ca ma voi adresa instantei;
3. Pensia alimentara o primesc prin mandat postal;
4. Am citit in codul de proc. civila ca nu se poate solicita lamurirea, dar vroiam sa-mi confirmati.
Le-am expediat inclusiv un nr. de cont unde pot vira banii ,dar refuza, desi le-am solicitat in scris de doua ori.
Va multumesc pentru ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal?! adabia adabia Instituita unde lucreza fostul sot refuza sa-mi trimita pensia de intretinere la noua adresa de domiciliu. Le-am expediat o cerere in acest sens insotita de ... (vezi toată discuția)
Referitor la pensie alimentara copariu copariu in urma divortului , trebuie sa platesc o pensie de intretinere catre copilul meu problema este ca am insitat sa mi se trimita codul IBAN pentru ca ... (vezi toată discuția)
Este legal?! adabia adabia . Unitatea militara unde lucreaza fost sot refuza sa-mi trimita pensia alimentara la noua adresa de domiciliu, motivand ca in ordonanta de poprire e trecut ... (vezi toată discuția)