Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lãmuriri cu privire la dispozitivul sentinþei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lãmuriri cu privire la dispozitivul sentinþei

Pentru ca mi-am schimbat domiciliul, pot sa solicit instantei lamurirea/completarea dispozitivului privind aplicarea sentintei civile de stabilire a pensiei de intretinere ramasa definitiva in anul 2007? Institutia unde lucrează tatal refuza sa-mi expedieze pensia de intretinere la noul domiciliu desi le-am comunicat in scris noua adresa.
Va multumesc.
Exista deja o poprire incuviintata de instanta? Depuneti copie de pe buletin si le comunicati ca, in conditiile in care nu va trimit la aceasta adresa pensia, dv. nu o primiti si veti proceda la o plangere penala impotriva tatalui, departamentul de contabilitate urmand sa raspunda personal pentru orice paguba pricinuita acestuia.
Depinde si cum anume primiti pensia de intretinere etc.
Nu se mai poate modifica hotararea, evident.
1. Da, exista o poprire, dar cu vechea adresa;
2. Am expediat copie de pe buletin si le-am pus in vedere faptul ca ma voi adresa instantei;
3. Pensia alimentara o primesc prin mandat postal;
4. Am citit in codul de proc. civila ca nu se poate solicita lamurirea, dar vroiam sa-mi confirmati.
Le-am expediat inclusiv un nr. de cont unde pot vira banii ,dar refuza, desi le-am solicitat in scris de doua ori.
Va multumesc pentru ajutor.