Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... conducerea in romania cu permis cipriot
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

conducerea in romania cu permis cipriot

sunt in cipru,permisul de conducere l-am obtinut aici si vreau sa revin in romania ptr o vacanta scurta.pot conduce in tara cu permisul de aici fara nici o problema sau intai trebuie sa merg la politie pentru a obtine vreo dovada???ast un raspuns...multumiri anticipate
Permisele de conducere din UE sunt valabile in toata UE si pot fi folosite pana in momentul in care expira (dar nu mai mult de zece ani). Ciprul este stat membru al UE, Romania la fel, asa ca puteti conduce cu un permis din Cipru (numai din partea libera a Ciprului, deoarece partea ocupata de Turcia nu este recunoscuta ca stat si nu se poate pune baza pe actele emise de autoritatile de ocupatie, deoarece ele nu au suveranitate si ca atare nici caderea de a emite acte pentru cetatenii ciprioti).
tgeorgescu, utilizator