Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

indemnizatie cresterea copilului

buna ziua sunt insarcinata in luna a 3 si am contarct de munca de a10 luni la o firma si am vrea sa imi mai iau un job daca imi iau si pe al 2 job cand o sa nasc iau indemnizatie de la amandoua locuri de munca sa numai de la 1 multumesc
Indemnizatia se calculeaza in functie de contributie. Deci contributie mai mare indemnizatie mai mare.
Daca va luati pe al 2-lea job, veti avea dreptul la concediu prenatal/postnatal de la amandoua locuri de munca
Indemnizatia se plateste de catre primaria localitatii unde aveti domiciliul. La stabilirea sumei - care, @geroge1962, se face in functie de salariul net realizat in ultimele 12 luni - se vor lua in calcul salariile din amandoua locuri de munca.
@c_barta eu ce am scris - contributie mai mare indemnizatie mai mare! Stiu bine cum se face calculul indemnizatiei dar raspunsul a fost la obiect si consider observatia dvs. drept o scapare nu-i asa?
@geroge1962, am facut aceasta observatie pt ca multe dintre viitoarele mame nu cunosc legislatia in aceasta tema si ca urmare nu isi cunosc drepturile.
Nu am vrut sa contest ceea ce ati scris dvs, am dorit numai sa fac o precizare pentru ca nu toate lumea este familiarizata cu "lumea contributiilor".
Este adevarat ce ziceti dvs ca indemnizatia depinde de contributie, dar nu in egala masura, pot exista situatii in care veniturile luate in calcul sunt scutite de plata contributiei.

Indemnizatie este calculat in functie de salariul realizat, 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni mai exact. Asa este definit si in OUG 111/2010 - Concediul si indemnizatia lunara pt cresterea copilului, legislatie pe care recomand doamnei care a initiat acest topic sa o studieze.

[ link extern ] /