Forum Discuţii diverse Cultură generală Diverse - ce se intampla dupa moarte?
Discuție deschisă în Cultură generală

Diverse - ce se intampla dupa moarte?

Corpol omenesc contine atomi.Ce se intampla cu acestia dupa moarte?
Nimic nu se pierde totul se transforma!
Pai tocmai asta e! in ce se transforma?
Poate fi explicata astfel nemurirea?
O discutie profund filozofica. Da cred ca noi fiintam intotdeauna, facem parte din entitatea asta numita Terra, si existam fie sub forma umana sau plante sau animale. Atomii din care suntem alcatuiti au existat in alte fiinte si atomii din care suntem alcatuiti vor sluji altora dupa efemera noastra existenta.

Nemurirea este o gluma sau un vis, faptul ca ale noastre corpuri devin dupa moarte hrana pentru organisme mai mult sau mai putin evoluate nu inseamna ca o luam de la inceput.

In opinia mea, daca imbratisam convingerea ca sufletul si corpul sunt entitati separabile ceea ce se intampla cu invelisul sufletului (adica nimic spectaculos) este total lipsit de importanta.
Ares-3, moderator