Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 AJUTOR
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

AJUTOR

AM SI EU P RROBLEMA:
SUNT PF SI DESFASOR ACTIVITATEA DE "COAFURA SI ALTE ACTIVITATI DE INFRUMUSETARE" - COD CAEN 9602.
INTREBAREA MEA ESTE: CE COD CAEN POT SA TREC CA SA DESFASOR ACEASTA ACTIVITATE, DAR AMBULATORIE ( FARA PUNCT DE LUCRU) :-/
Nu puteti cumva sa deveniti Persoana Fizica Autorizata ?
Pot desfasura activitati economice in mod independent sau in cadrul asociatiilor familiale persoanele fizice care indeplinesc, in mod cumulativ, urmatoarele conditii:
a) au implinit varsta de 18 ani, in cazul persoanelor fizice ce solicita autorizarea pentru desfasurarea de activitati economice in mod independent si a persoanelor fizice care au initiativa constituirii asociatiei familiale, respectiv varsta de 16 ani, in cazul membrilor asociatiei familiale;
b) starea sanatatii le permite desfasurarea activitatii pentru care se solicita autorizatia;
c) au calificarea - pregatire profesionala sau, dupa caz, experienta profesionala -, necesara pentru a desfasura activitatea economica pentru care se solicita autorizatia;
d) nu au fost condamnate penal prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru savarsirea de fapte sanctionate de legile financiare, vamale si cele care privesc disciplina financiar-fiscala de natura celor care se inscriu in cazierul fiscal;
e) indeplinesc conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei muncii si apararii impotriva incendiilor si cerintele reglementarilor specifice protectiei consumatorului pentru activitatea desfasurata, precum si normele de calitate a produselor si serviciilor puse pe piata.

Cred ca ar fi mai simplu.Va veti inregistra cu domiciliul si asta este...Nu inteleg exact ce problema aveti.

av. Ileana Schwarz