Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social prin aport de dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social prin aport de dividende

Buna ziua,
Intrebarea este : intr-un srl cu 2 asociati 50-50, exista posibilitatea ca unul dintre ei sa nu incaseze dividendele timp de cativa ani ( fata de celalalt care le-a incasat) , si la un moment dat sa ceara majorarea capitalului social cu valoarea lor in beneficiul lui si pentru scoaterea celuilalt asociat din societate?
Va multumesc

Chestiunea in discutie,dupa parerea mea,poate fi abordata mai degraba la Oficiul Registrului
Comertului.Conform prevederilor art.221 cu trimitere la art.210 din Legea 31/1990 a societatilor comerciale,actualizata,nu cred ca este posibila varianta prezentata.
Majorarea capitalului social se face in urma Adunarii Generale a Asociatilor (A.G.A.) si se consemneaza intr-o Hotarare. Cu aceasta, impreuna cu nota contabila corespunzatoare, se merge la OFICIUL REGISTRULUI COMERTULUI.

Deci, nu se poate lua aceaste decizie impotriva vointei unuia dintre asociati, mai ales ca au fiecare cate 50% din partile sociale.

Buna seara,
Deci cf legii 31 actualizata, art 210:
(4) Mărirea capitalului social prin majorarea valorii nominale a acţiunilor poate fi hotărâtă numai cu votul tuturor acţionarilor, în afară de cazul când este realizată prin încorporarea rezervelor, beneficiilor sau primelor de emisiune.
Dividendele neincasate dar pt care s-a platit impozit nu pot fi considerate beneficii?
Multumesc

Prin majorarea capitalului nu puteti exclude pe nimeni din firma, ci doar ii puteti diminua foarte mult procentele....Mai mult, chiar daca am fi in cazul art. citat de d-voastra, chiar daca nu aveti nevoie de votul tuturor asociatilor, aveti nevoie de votul majoritatii.....Ori pentru asta aveti nevoie de celalalt asociat!
Din interpretarea mea in momentul exceptiei nu se mai face referire nici macar la majoritate. Eu sunt in locul celui caruia i se vor diminua partile sociale.
Multumesc