Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... In cadrul masurii 312 pot avea ca activitate ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

In cadrul masurii 312 pot avea ca activitate secundarã distribuția de energie electricã provenitã din surse de energie regenerabilã ?

Am un client care vrea sa acceseze masura 312 pentru înființarea unei hale de producție pentru producția plante medicinale, uleiuri, etc, (se încadrează in codul CAEN 0161 prevăzut în anexa 9).

El dorește ca 25% din investiție să fie în achiziționarea echipamentelor + construcția (FEADR) , iar restul de 75% să meargă în achiziționarea de echipamente pentru producerea energiei regenerabile (PERE). Întrebarea lui a fost dacă trebuie să existe o corelare între capacitatea de producție a echipamentelor de producere a energiei regenerabile ( în acest caz panouri solare) și consumul aferent utilajelor de producție ?

În ghidul solicitantului și în celelalte anexe nu este prevăzută vreo interdicție în acest sens.

De aici a apărut o altă întrebare....
Dacă se poate realizeaza un excedent de energie electrică, aceasta poate fi distribuită în scopul obținerii de venit (ca activitate secundară , bineînțeles)?

În ghidul solicitantului spune clar că producerea de energie din surse regenerabile ca activitate principală, în scopul vânzării este neeligibilă.

Dar ca activitate secundară în cazul în care există un excedent de energie care nu se folosește în procesul de producție?

Vă mulțumesc!
Pentru inceput am 2 nelamuriri:
1.Productie plante medicinale se refera la productia de ceaiuri sau la cultivarea plantelor medicinale?
2. Productia de uleiuri se refera la extragerea uleiurilor din plante medicinale?

Apoi, codul CAEN care este eligibil in masura 312 nu se refera la acele activitati.
0161 Activităţi auxiliare pentru producţia vegetală
Această clasă include:
-activităţi agricole pe bază de contract sau cu plată:
-pregătirea terenului
-stabilirea culturilor
-tratarea culturilor
-stropirea culturilor, inclusiv din aer
-curăţarea pomilor fructiferi şi tăierea viilor
-transplantarea orezului, răritul sfeclei
-recoltarea
-controlul dăunătorilor (inclusiv rozătoare) din agricultură
-întreţinerea terenului agricol în bune condiţii agricole şi de mediu
-utilizarea echipamentelor de irigaţii
Această clasă include de asemenea:
-închirierea maşinilor agricole cu operatori şi echipaje de lucrători mecanici specializaţi

Această clasă exclude:
-activităţi după recoltare, vezi 0163
-lucrări de drenaj a terenurilor agricole, vezi 4312
-activităţi de arhitectură peisagistică, vezi 7111
-activităţi ale agronomilor şi economiştilor agricoli, vezi 7490
-grădinăritul peisagistic, vezi 8130
-organizarea expoziţiilor şi târgurilor agricole, vezi 8230

Acest cod CAEN se refera la firmele care presteaza servicii auxiliare pentru productie vegetala, adica lucrari efectuate de terti pentru pregatirea terenurilor.

Codurile CAEN unde se poate incadra sunt cele din grupa 104 Fabricarea uleiurilor şi a grăsimilor vegetale şi animale
Această grupă include fabricarea uleiurilor şi grăsimilor, brute şi rafinate din materii vegetale sau animale, cu
excepţia activităţii de topire sau rafinare a unturii şi a altor grăsimi animale comestibile.
respectiv 108 Fabricarea altor produse alimentare
Această grupă include activitatea de fabricare a zahărului şi produselor zaharoase, a mâncărurilor preparate, a cafelei, ceaiului şi mirodeniilor, precum şi a produselor alimentare perisabile şi a specialităţilor alimentare.
Adeste coduri nu sunt eligibile prin masura 312.

Prin masura 312 sunt eligibile cheltuielile cu echipamentele pentru energia regenerabila necesara productiei.
Ma indoiesc ca suma pe care o va accesa prin proiect ii va fi suficienta pentru a construi si utila , dota + avize si racordari utilitati pentru o hala productie.

Pentru productia de energie regenerabila in scopul vanzarii este necesar un alt proiect.
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Încă o întrebare:

Ce linii de finanțare există pentru productia si distributia energiei regenerabile?

Este preconizat vreun apel în acest sens?
Gasiti detalii aici:
[ link extern ]
Pe masura 312 nu se poate produce energie electrica decat pentru consumul propriu in cadrul procesului de productie si cel mult se introduce in retea, dar nu mai mult decat cantitatea consumata.