Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anii lucrati in strainatate se adauga la vechimea de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anii lucrati in strainatate se adauga la vechimea de pe cartea de munca?

buna seara ! tatal meu a lucrat in italia timp de 7 ani cu acte din care reiese suma cu care era platit,precum si impozitele aferente.precizez ca in acest timp,tatal meu beneficia in tara de pensie pe caz de boala,gradul III,cu drept de munca.as dori sa stiu daca anii lucrati in strainatate vor conta in momentul iesirii la pensie definitiv.tatal meu are 57 ani,si vreo 30 de ani munciti in romania!va multumesc!
Avand in vedere ca ambele tari sunt membre UE si este recunoscuta de orice stat membru munca prestata intr-un alt stat membru, atunci si munca tatalui dvs va fi recunoscuta.
1. Perioadele lucrate in Italia sunt considerate stagii de cotizare pentru pensie si in Romania.

2. - Dupa ce terminati activitatea in Italia solicitati de la Casa de Pensii sa completati formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".
- Dupa completare il lasati la Casa de Pensii care se va ocupa de trimiterea lui in Italia si de primirea si valorificarea lui la pensie.
multumesc foarte mult!