avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM

Buna ziua !
As dori si eu raspunsul la o intrebare .
am un salariat care trebuia sa mai efectueze o zi de preaviz in data de 01.08.2012 dar acesta nu s-a mai prezentat la serviciu , si nici in perioada 02-17.08.2012.
a fost dispusa cercetare disciplinara pentru absente nemotivate in data de 10.08.2012 . data care a fost amanata din cauza salariatului, acesta prezentandu-se in data de 14.08.2012 cand a fost cercetat disciplinar .
Este corecta masura luata de desfacerea disciplinara a CIM in baza absentelor nemotivate ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:00, 22 August 2012
Sper ca am inteles corect, ceea ce doriti.
Daca, "mai avea sa efectueze o zi de preaviz" de ce va mai complicati cu cercetarea disciplinara?
Incetati CIM la data de 02.08.2012 (dupa preavizul pe care trebuia sa il faca), iar in ziua de 01.08.2012 il pontati nemotivat (zi pentru care nici nu va primi drepturi salariale), si a-ti rezolvat problema.
Pentru ce trebuia sa se prezinte la serviciu in perioada 02-17.08.2012 , daca data de 01.08.2012 era ultima zi de preaviz ?

Daca masura desfaceruu disciplinare a CIM in baza absentelor nemotivate este luata dupa expirarea termenului de preaviz , atunci decizia de incetare a raportului de munca in baza art.61 lit.a C.mun. este lovita de nulitate absoluta.

Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim pentru absente nemotivate mariamarineci mariamarineci Buna ziua, O angajata si-a dat demisia incepand cu 29.10.2015. Angajatorul i-a cerut sa stea in perioada de preaviz, dar acesta nu doreste. Cum procedez? Ii ... (vezi toată discuția)
Demisie sanducatanas sanducatanas Un salariat,ospatar,isi depune demisia la 17.10.2011.Conform Legii i se acorda un preaviz de 20 de zile.Salariatul nu se mai prezinta la serviciu din data de ... (vezi toată discuția)
Demisie mirtlucian mirtlucian buna ziua azi am demisioat, mi-au acceptat demisia cu preaviz de 20 de zile.. conform contractului de munca ..mentionez ca preavizul este preferential de ... (vezi toată discuția)