Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM

Buna ziua !
As dori si eu raspunsul la o intrebare .
am un salariat care trebuia sa mai efectueze o zi de preaviz in data de 01.08.2012 dar acesta nu s-a mai prezentat la serviciu , si nici in perioada 02-17.08.2012.
a fost dispusa cercetare disciplinara pentru absente nemotivate in data de 10.08.2012 . data care a fost amanata din cauza salariatului, acesta prezentandu-se in data de 14.08.2012 cand a fost cercetat disciplinar .
Este corecta masura luata de desfacerea disciplinara a CIM in baza absentelor nemotivate ?
Sper ca am inteles corect, ceea ce doriti.
Daca, "mai avea sa efectueze o zi de preaviz" de ce va mai complicati cu cercetarea disciplinara?
Incetati CIM la data de 02.08.2012 (dupa preavizul pe care trebuia sa il faca), iar in ziua de 01.08.2012 il pontati nemotivat (zi pentru care nici nu va primi drepturi salariale), si a-ti rezolvat problema.
Pentru ce trebuia sa se prezinte la serviciu in perioada 02-17.08.2012 , daca data de 01.08.2012 era ultima zi de preaviz ?

Daca masura desfaceruu disciplinare a CIM in baza absentelor nemotivate este luata dupa expirarea termenului de preaviz , atunci decizia de incetare a raportului de munca in baza art.61 lit.a C.mun. este lovita de nulitate absoluta.

Cornel Vasile, Consilier juridic