avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

BUna. Vreau sa divortez de sotul meu, insa din cate se pare nu va merge usor. INtrebarea suna in felul urmator: daca are domiciliul pe locuinta mea, cum pot face sa paraseasca domiciliul dupa finalizarea divortului?

Presimt ca imi va face zile amare, ... chiar in cursul zilei de ieri i-am spus sa plece din casa, insa refuza.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 15:23, 26 August 2012
Stimata doamna, pentru un raspuns la obiect sunt necesare mai multe informatii. Ex. daca ati fost maltratata, daca aveti copii, daca casa in care locuiti este achizitionata in timpul casatoriei sau inainte de casatorie.
Primul pas faceti o sesizare la sectia de Politie din raza caruia apartineti.
Daca ati fost maltratata scoateti certificat medico legal.
Cand depuneti cererea de chemare in judecata solicitati restrictie fata de dvs.
etc.
Fara prea multe informatii nu pot sa va ajut mai mult.
Va doresc succes, curaj, intelepciune si multa rabdare.
Jurist Ioana-Iulica V.
Prin formularea unei actiuni in evacuare si obtinerea unei hotarari in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj laviniamirela laviniamirela Bună ziua ,sunt divorțat de un an si ceva în urma acelei căsători am un copil cu handicap grav. Divorțul sa finalizat cu custodie comună și domiciliu ... (vezi toată discuția)
Vreau sa divortez de un sot agresiv ina 64 ina 64 Buna ziua,vreau sa divortez de sotul meu care ma agreseaza fizic si verbal.Suntem casatoriti de 15 ani si avem un baiat de 10 ani.Sotul meu ma bate si pe mine ... (vezi toată discuția)
Proces custodie georgi2006 georgi2006 Buna seara. Numele meu este Georgiana si sunt din Bucuresti. Sunt casatorita in Romania cu un cetatean turc cu care am un copil in varsta de 7 ani nascut in ... (vezi toată discuția)