Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

BUna. Vreau sa divortez de sotul meu, insa din cate se pare nu va merge usor. INtrebarea suna in felul urmator: daca are domiciliul pe locuinta mea, cum pot face sa paraseasca domiciliul dupa finalizarea divortului?

Presimt ca imi va face zile amare, ... chiar in cursul zilei de ieri i-am spus sa plece din casa, insa refuza.

Multumesc.
Stimata doamna, pentru un raspuns la obiect sunt necesare mai multe informatii. Ex. daca ati fost maltratata, daca aveti copii, daca casa in care locuiti este achizitionata in timpul casatoriei sau inainte de casatorie.
Primul pas faceti o sesizare la sectia de Politie din raza caruia apartineti.
Daca ati fost maltratata scoateti certificat medico legal.
Cand depuneti cererea de chemare in judecata solicitati restrictie fata de dvs.
etc.
Fara prea multe informatii nu pot sa va ajut mai mult.
Va doresc succes, curaj, intelepciune si multa rabdare.
Jurist Ioana-Iulica V.
Prin formularea unei actiuni in evacuare si obtinerea unei hotarari in acest sens.