avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.





Ultima modificare: Duminică, 26 August 2012
ContSters262049, utilizator
Cum interpretati prevederila art 583 alin 1 cod civil ...plateste autorului cheltuielile rezonabile efectuate cu lucrarile adaugate necesare chair daca imobilul nu mai exista?
Motivul pt care nu mai exista imobilul e indiferent? Daca imobilul piere din cauza pt care au fost facute acele cheltuieli, mai sunt ele considerate necesare?
Cei care aveti Barsan poate ma lamuriti si pe mine!!!
La divort a devenit obligatorie intampinarea pe noua procedura ?
adi_09 a scris:

La divort a devenit obligatorie intampinarea pe noua procedura ?


da
mirei2012 a scris:

catalin1980 a scris:

mirei2012 a scris:

catalin1980 a scris:

c_m a scris:

Grila e dintr-un concurs de trista amintire pt mine...raspunsul dat bun e BC...la C asa zic si eu ca instanta ar trebui sa constate stinsa actiunea civila...buuuun dar eu stiam ca instanta mentine masurile asiguratorii numai daca lasa nesolutionata actiunea civila...sa inteleg ca si-n cazul asta mentine ???


In cazul in care admite actiunea civila,poate sa ia masuri,in caz ca nu le a luat.Daca le a luat,ce o impiedica sa le mentina?Pot fi 2 persoane vatamate la o infractiune unde actiunea penala se pune in miscare la pl prealabila.Plangerea prealabila sa zicem ca este facuta doar de o persoana care devine ulterior parte vatamata.celalalt este tert in procesul penal dar in acelsi timp persoana vatamata.Intervine tranzactia intre partea vatamata si inculpat,tranzactie care nu produce efecte fata de terti.Instanta daca a luat masura asig o poate mentine timp de 30zile de la ram def a hot.ulterior inceteaza..


Ai facut sa fie foarte complicat ....zi cand a fost grila



Asa e viata :)


Pe rationamentul asta tre' sa fie bun si a...ca nu zice cate parti civile ai....raspunsul la contestatie a fost de 2 lei jumate



Nu cred ca ar fi si A in cazul asta,ptr ca exclude varianta tertilor.La c spune de tranzactie care face trimitere catre terti.Nu zic cu titlu de absolut ca asta ar fi explicatia,dar nu vad alta.Ce zice la contestatie?
Daca x vinde in acelasi timp lui y si z(fara ca ei sa se cunoasca),x raspunde pe temei contractual sau penal?

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters257303 ContSters257303 Buna ziua! Am terminat anul 3 la drept si as dori ca anul viitor sa sustin examenul de admitere la INM. Am vazut tematica si bibliografia de anul acesta si ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2014 IM12 IM12 Subiect deschis pentru cei care vor sustine concursul de admitere la INM in august 2014. (vezi toată discuția)