Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ipoteza de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ipoteza de lucru

Buna ziua,

Propun atentiei Dvs. urmatoarea ipoteza:

Daca o firma doreste sa scape de un angajat, ii poate propune acestuia o promovare, cu o noua perioada de proba aferenta conf. art. 32 (2) CM, iar apoi sa ii inceteze CIM printr-o simpla notificare conf. art. 31 (4') CM?

In acest caz, firma ar mai fi obligata sa acorde acel salariu compensator conf. art. 78 CCMUN?

Este posibil sau bat campii?
Perioada de proba nu poate fi decit la incheierea contractului de munca, ulterior nu, ar insemna saii desfaca contractul de munca sau sa isi dea de3misia si sa se incadreze din nou
Codul muncii prevede:
Art. 32. - (1) Pe durata executării unui contract individual de muncă nu poate fi stabilită decât o singură perioadă de probă.
(2) Prin excepţie, salariatul poate fi supus la o nouă perioadă de probă în situaţia în care acesta debutează la acelaşi angajator într-o nouă funcţie sau profesie ori urmează să presteze activitatea într-un loc de muncă cu condiţii grele, vătămătoare sau periculoase.
Sincer nu va sfatuiesc sa faceti asa ceva.
ToacaDaniel a scris:

Buna ziua,

Propun atentiei Dvs. urmatoarea ipoteza:

Daca o firma doreste sa scape de un angajat, ii poate propune acestuia o promovare, cu o noua perioada de proba aferenta conf. art. 32 (2) CM, iar apoi sa ii inceteze CIM printr-o simpla notificare conf. art. 31 (4') CM?

In acest caz, firma ar mai fi obligata sa acorde acel salariu compensator conf. art. 78 CCMUN?

Este posibil sau bat campii?

Aceasta discutie s-a mai purtat pe forum , dar era vorba de alt articol din Codul muncii care da posibilitatea fostului angajat sa beneficieze de somaj.
Potrivit principiului unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem(ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus), parerea mea este ca se poate acorda salarii compensatorii in acest caz.