Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatenie romana

am plecat in 1972 in usa si nu am renuntat la cetatenia romana, unde pot sa ma adresez pentru a dobandi un document care sa ateste cetatenia romana , aflandu-ma momentan in Romania
legea 21/1991 prevede:
CAPITOLUL IV
Dovada cetăţeniei române

ART. 22
(1) Dovada cetăţeniei române se face cu cartea de identitate sau, după caz, cu buletinul de identitate, paşaportul ori cu certificatul prevăzut la art. 20 alin. (4).
(2) Cetăţenia copilului până la vârsta de 14 ani se dovedeşte cu certificatul său de naştere, însoţit de buletinul ori cartea de identitate, după caz, sau paşaportul oricăruia dintre părinţi.
(3) În cazul în care copilul este înscris în paşaportul unuia dintre părinţi sau, după caz, în buletinul de identitate, dovada cetăţeniei se face cu oricare dintre aceste acte.
ART. 23
În caz de nevoie misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României eliberează, la cerere, dovezi de cetăţenie pentru cetăţenii români aflaţi în străinătate.

De evidenta ceteteniei se ocupa Autoritatea Nationala pentru Cetatenie, Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071
Cel mai simplu este sa solicitati o carte de identitate, daca va aflati in Romania. Numai ca trebuie sa va ia cineva in spatiu. Daca nu, puteti solicita o carte de identitate provizorie, dupa care un pasaport.
Va sugerez sa va adresati Directiei Generale de Pasapoarte.
Legea 248/2005:
Art. 29 [...]
(3) In cazul in care persoana care se prezinta in punctul de trecere a
frontierei pentru a intra pe teritoriul Romaniei declara ca este cetatean roman,
dar nu poseda documente eliberate de autoritatile romane, valabile sau expirate,
care sa ateste identitatea acesteia, organele politiei de frontiera efectueaza
in cel mai scurt timp posibil verificarile necesare pentru stabilirea
identitatii si cetateniei persoanei respective.
(4) In situatia in care persoana prevazuta la alin. (3) este titulara a unui
document de calatorie eliberat de un alt stat si indeplineste conditiile de
intrare pe teritoriul Romaniei, potrivit legii, organele politiei de frontiera
permit intrarea acesteia in tara, in calitate de strain, si o indruma totodata
sa se adreseze Directiei Generale de Pasapoarte din cadrul Ministerului
Administratiei si Internelor, pentru clarificarea situatiei privind cetatenia
romana.

HG 94/2006
Art.23
(1) In vederea indeplinirii obligatiei prevazuta la art.29 alin.(4) din Legea
nr.248/2005, Directia Generala de Pasapoarte poate elibera, la cerere, cu achitarea
taxelor prevazute de lege, adeverinte pentru:
a) transcrierea certificatelor de nastere si casatorie in registrul de stare
civila roman, pentru persoane cetateni romani nascuti in strainatate;
b) obtinerea pasapoartelor romanesti in cazul persoanelor plecate definitiv
din Romania care nu mai detin pasapoarte romanesti valabile;
c) inscrierea mentiunilor de schimbare a numelui in registrul de stare civila
roman;
d) depunerea cererilor de dobandire/redobandire sau renuntare la cetatenia
romana la comisia care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei;
e) stabilirea/restabilirea domiciliului in Romania, in situatia in care
solicitantul nu mai detine pasaport valabil.
(2) In adeverintele prevazute la alin.(1) se inscriu datele detinute in evidentele
Ministerului Administratiei si Internelor privind evidenta persoanelor, referitoare la
solicitant, ascendentii si descendentii acestora, care servesc scopurilor pentru care
acestea se intocmesc/se elibereaza.

Ati primit mai sus un raspuns foarte precis. Operatiunea se numeste "clarificarea cetateniei romane", iar taxa consulara aferenta este de 270 RON. Succes!