avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Furt apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Furt apa calda

Buna ziua, as avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra:
Avem in bloc un locatar care este banuit de furt la apa.Pur si simplu da mai putin decat consuma.De vreo 3-4 ani niciodata nu e acasa cand se fac verificari la apometre.Oamenii cer asociatiei sa mearga la politie pentru a obtine un mandat de perchezitie, sau cum s-o numi si astfel sa poate intra in casa cetateanului.Problema este, politia se ocupa de asa ceva?Trebuiesc adusi mascatii sa darame usa?Si daca odata intrat in casa nu se gaseste nimic in neregula la contor?Atunci da el in judecata asociatia si cere despagubiri pe care restul locatarilor le vor plati?
Va multumesc anticipat.
Treaba cu daramarea usii de mascati pentru citirea contorului este amuzanta. Daca nu vor sa darame usa, chemati un tanc, sau faceti o cerere la primaria Deveselu si solicitati imprumut o racheta. Sper sa nu va supere raspunsul meu, dar nu prea m-am putut abtine. :)
Pai am zis si eu ca nu vad alta solutie.Omul nu deschide la nimeni si gata.Cine sa intre in casa lui daca nu politia?Daca nici ei nu intra inseamna ca nu se poate rezolva.
Nu va suparati, dar daca ganditi asa, scuzati-ma, va meritati soarta cu asemenea locatari.
Cand un proprietar isi bate joc de o asociatie intreaga timp de trei ani si l-ati lasat s-o faca.... ce sa mai zic?
Si continuati sa ganditi in acelasi fel.

Politia si nimeni altcineva nu se amesteca pentru asemenea chestiune, asa ca o sa-l tineti in spinare mult si bine, Succes!
Deci orice persoana care gandeste si se comporta ca el poate fura linistita.Locatarii ce pot sa faca?Nu deschide usa si gata.Te duci sa-l bati?Nici chiar asa.Daca nu intelege de vorba buna si nu-i pasa de nimic nu prea ai cum sa-l constrangi fara implicarea autoritatilor.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Pierdere apa la asociatia de locatari arakys arakys Locuiesc la bloc si am montate apometre dar pe langa consumul inregistrat, platesc in plus si alte cantitati de apa. Este normal si legal ca asociatia sa ma ... (vezi toată discuția)
Asociatia imi trece consum mai mare de apa florenta_22 florenta_22 La noi la asociatie apometrele sunt citite de incasator (casierul), dar niciodata nu stim cand vine sa le citeasca, nu pune afis, vine cand vrea, dupa-amiaza ... (vezi toată discuția)
Va rog sa i-mi raspundeti redialboss redialboss buna ziua am si eu o problema cu presedintele de asociatie : in fiecare luna , ma incarca dupa ce ... (vezi toată discuția)