Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata normala a timpului de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata normala a timpului de lucru

O soc. are salariati care din motive bine intemeiate(asigura paza si ordinea publica) efectueaza mai mult de 8 ore/zi, dar numar total din luna este cel al timpului normal din luna respectiva. Ex: daca luna are 160 ore lucratoare, salariatii efectueaza 160 ore lucratoare, doar ca sunt distribuite inegal in timpul saptamanii.
Considerati ca daca se depasesc cele 40 ore/ sapt, orele respective sunt ore suplimentare si tr platite cu un spor la salariu? Mentionez ca sapt urmatoare orele efectuate nu sunt in nr de 40 sunt mai putine, ex: 32., dar totalul efectuat in luna este de 160.
Va multumesc!
Sincera sa fiu, niciodata nu m-am gandit ca faptul ca se lucreaza (uneori) sambata si duminica, dupa care salariatii au 2 zile libere consecutive constituie program inegal de lucru. E gresit daca nu modific programul si il las normal? Adica, daca se lucreaza un weekend, iar celalalt e liber, e necesar sa specific ca repartizarea programului e inegala?
Am avut controale de la ITM si nu am avut probleme pe tema asta, lucru care se poate intampla evident si prin omiterea lor...
Multumesc oricum de specificatiile oferite!