Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensionare dupa munca desfasurata in strainatate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensionare dupa munca desfasurata in strainatate.

Buna ziua !

Lucrez in Spania de 7 ani, si vreau sa stiu daca vechimea pe care am acumulat-o acolo este valabila in cartea de munca din Romania. In cazul in care este posibil, de ce acte as avea nevoie sau la cine trebuie sa apelez?
Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc !
In momentul in care iesiti la pensie in Romania sau Spania veti prezenta institutiei de la care cereti pensia si documentele care evidentiaza stagiile de cotizare, precum si formularul european special pentru aceste cazuri.

Stagiul de cotizare din Spania va fi recunoscut in Romania dar pensia o va plati casa de pensii din Spania, deci veti avea 2 pensii, 1 pensie din Spania si o pensie din Romania
Pentru confirmarea perioadei de asigurare din Spania este necesar ca persoana interesata sa completeze Formularul E 207, intitulat „Certificat privind cariera asiguratului” la care se ataseaza documente care atestă perioadele de asigurare sau cele echivalente realizate pe teritoriul Spaniei. Acest formular E207 va fi depus împreuna cu cererea pentru stabilirea dreptului la prestaţii, la instituţia de la locul de reşedinţă al persoanei interesate.

Pentru a obtine o pensie de la statul spaniol trebuie sa cotizati timp de 15 ani la sistemul de securitate sociala spaniol, din care cel putin 2 ani trebuie sa fie cuprinsi in 15 ani care preced data deschiderii drepturilor. Pentru pensia completa sau in procent intreg, perioada de contributie trebuie sa fie de 35 de ani.