Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... piese auto second-hand comandate pe internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

piese auto second-hand comandate pe internet

buna ziua am comandat niste piese auto second-hand de la o firma de dezmembrari,iar cand am primit coletul am constatat ca doua din piese erau defecte am luat legatura cu vanzatorul si mi sa spus ca nu le-a trimis defect,i-am explicat ca nu puteau sa fie rupte de firma de curierat, in final a zis sa le trimit si imi returneaza bani,i-am trimis piesele defecte dar el nu ridica coletul de la fima de curierat.Ce pot sa fac in situatia asta?
am facut sesizare la opc si acestia au luat legatura cu vanzatorul acesta sa angajat sa imi restituie bani dar amana acest lucru ei nu pot sa il sanctioneze pentru ca firma de pe site nu exista si ca urmare au spus ca daca nu restituie bani pana luni ei trimit cazul la politie.Intrebarea mea este ca daca tatal vanzatorului lucreaza la politie ce sanse am sa imi recuperez bani?
Teoretic sanse maxime, mai ales ca sesizarea va fi facuta de ANPC. Puteti face si dumneavoastra o reclamatie care sa va asigurati ca a fost inregistrata (sa cereti numarul de inregistrare cand mergeti sa o depuneti).

Poate daca ati lua legatura cu tatal celui care v-a inselat ati reusi sa va recuperati banii inainte ca lucrurile sa se complice, faptul ca fiul sau se ocupa cu tepe pe internet ii poate provoca neplaceri mari la serviciu.
am reusit sa imi recuperez bani pe piese plus cheltuielile de curierat va multumesc pentru sfaturi