Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod CAEN distributie produse alimentare
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod CAEN distributie produse alimentare

Buna ziua,

care ar fi codul CAEN pt. distributia produselor alimentare? 4617 - Intermedieri In comertul cu produse alimentare, bauturi si tutun?
Alegerea acestui cod CAEN, presupune detinerea unui depozit?
Practic marfa se va muta din punctul A in punctul B in aceeasi zi

acum am citit tot pe forum ca pt. o astfel de activitate, trebuie ales comertul cu amanuntul.
Ma puteti ajuta va rog cu o sugestie privitoare la codul CAEN?

Va multumesc frumos.
alyona, utilizator
Codul pretabil daca nu depozitati marfa este: 4617 - Intermedieri in comertul cu produse alimentare bauturi si tutun
Daca depozitati marfa trebuie autorizat si codul: 4639 - Comert cu ridicata nespecializat de produse alimentare, bauturi si tutun.
va multumesc!
Bună ziua, aceeași neclaritate o aveam și eu. Ideea mea este de a vinde produse alimentare, băuturi și tutun, la domiciliul clientului, pe bază de comandă, și cu eliberarea de bon fiscal. Ceea ce nu înțeleg este totuși CE produse pot vinde (comercializa) potrivit acestui cod, 4617, întrucât de la Registrul Comerțului mi s-a spus că pentru produse alimentare este necesar un curs de igienă alimentară, sau ceva de genul..

Vă mulțumesc și vă doresc o zi excelentă.
Daniel.