Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de proprietate in cazul renuntarii la cetatenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de proprietate in cazul renuntarii la cetatenie

Am urmatoarele doua intrebari:
- ce se intampla cu bunurile (terenuri/imobile) aflate in proprietate daca renunti la cetatenia romana? Esti obligat sa vinzi sau pierzi ceva drepturi?
- dreptul de mostenire e cumva afectat de faptul ca nu mai esti cetatean roman?

Multumesc.
Michael_Clayton a scris:

Salutare! Din Constitutia Romaniei si din Declaratia Drepturilor Omului eu inteleg ca poti sa ai cate proprietati doresti si unde doresti, altfel ti se incalca drepturile de Statul Roman. Citatele sunt mai jos:

....

Stimat forumist,

Declarația Universală a Drepturilor Omului - cea adoptata de Adunarea Generala a Organizatiei Natiunilor Unite la 10 de septembrie 1948 - nu este un izvor de drept atât de evidențiat și de puternic pe cât credeți, fiind, mai degrabă un cumul de principii la care societatea modernă tinde să se alinieze.

Tocmai de aceea, Statele Europei moderne au înțeles să legifereze principiile enunțate în Declarație, dându-le putere de normă. Acest lucru s-a materializat la Roma, în 4 noiembrie 1950, atunci când s-a semnat Convenţia pentru apărarea Drepturilor Omului
şi a Libertăţilor fundamentale - sau Convenția Europeană, în accepțiunea comună.

Ca drept intern prioritar în aplicare, așa cum reiese din textul constituțional menționat, România, ca Înaltă parte Contractantă a Convenției, este obligată să se supună Art. 1 din Protocolul 1 Adițional la Convenție, respectiv protecția proprietății. Acest text are putere de lege.

Totuși, atât din literea textului, cât și din jurisprudența CEDO, dreptul apărat de Art. 1 din Protocolul 1 nu este un drept absolut, cunoscând derogări.

Astfel de derogări sunt, precum am arătat anterior, stipulate chiar de textul însuși: Nimeni nu poate fi lipsit de proprietatea sa decât pentru cauzăde utilitate publică şi în condiţiile prevăzute de lege şi de principiile generale ale dreptului internaţional.

Mai mult decât atât, nici dreptul de a nu fi discriminat - Art. 14 Convenție, Art. 1 din Protocolul 12 Adițional - nu este lipsit de derogări.

Așadar, stimat forumsit, aceste chestiuni sunt lăsate la dispoziția Statului, prin Stat putând înțelege atât Statul Român, cât și Uniunea Europeană.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator