Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Audit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Audit

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca un jurist poate ocupa functia de auditor intr-un institut de cercetare dezvoltare si care este legeslatia in care se specifica acest lucru.
Va multumesc.
Un jurist poate ocupa functia de auditor daca are aceasta specializare.
Nu ati precizat ce fel de auditor.
-intern
-extern
-calitate/mediu/ssm
-financiar contabil.
Este vorba despre postul de auditor intern.
Legea nr.672/2002 privind auditul public intern, republicata 2011, publicata in Monitorul Oficial nr.856 din 05 decembrie 2011
Legea nr.191 din 27 octombrie 2011 pentru modificarea si completarea Legii nr.672/2002 privind auditul public intern, publicata in Monitorul Oficial nr.780 din 03 noiembrie 2011
Legea nr.672/2002 privind auditul public intern, publicata in Monitorul Oficial nr.953 din 24 decembrie 2002
Ordonanta Guvernului României nr.37/2004 pentru modificarea si completarea reglementarilor privind auditul intern, publicata in Monitorul Oficial nr. 91 din 31 ianuarie 2004
OMFP nr.38/2003 pentru aprobarea Normelor generale privind exercitarea auditului public intern, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr.130 si nr.130bis/2003
OMFP nr.423 din 15.03.2004 privind modificarea si completarea Normelor generale privind exercitarea activitatii de audit public intern, aprobate prin OMFP nr.38/2003, publicat in Monitorul Oficial nr.245 din 19 martie 2004
OMFP nr.1702 din 14.11.2005 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si exercitarea activitatii de consiliere desfasurate de catre auditorii interni din cadrul entitatilor publice, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr.154 din 17 februarie 2006
OMFP nr.252/2004 pentru aprobarea Codului privind conduita etica a auditorului intern
OMFP nr.768/2003 pentru aprobarea delegarii unor atributii din competenta Unitatii Centrale pentru Armonizarea Auditului Public Intern in competenta compartimentelor de audit public intern ale Directiilor Generale ale Finantelor Publice judetene si a municipiului Bucuresti;
OMFP nr.769/2003 pentru aprobarea procedurii de avizare a numirii/destituirii sefilor compartimentelor de audit public intern din entitatile publice;
HG nr.235/2003 pentru aprobarea Normelor privind modul de nominalizare a membrilor Comitetului pentru Audit Public Intern
Auditorii interni pot atat economisti cat si juristi cu conditia sa aiba competentele profesionale din cadrul general (art. 20 alin 3 dil L 672).

La angajare trebuie sa fie respectate prevederile L 672/ 2002 Art. 20(2) si 22.
Legislatia impune angajarea a minim 2 auditori -art. 2 lit. f) (poate fi un ec si un jurist de ex.) si asigurarea independentei organizatorice (art. 12)
Cristi2011 Cristi2011, Contabil
La "baza legala" as mai adauga :

Ordinul 252/ 2004-Codul de conduita etica,
Ordonanta 119/ 1999- Controlul intern si CFP,
OMFP 945/ 2005- Codul controlului intern/ managerial,
OUG 109/ 2011 priving guvernanta corporatista a intreprinderilor publice
Standardele de audit din 19 aprilie 2007 elaborate şi publicate de Institutul Auditorilor Interni, publicate în MO nr. 416 din 21 iunie 2007