avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii import jeleuri turcia
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii import jeleuri turcia


Am importat jeleuri din Turcia in luna a 7-a.
Am achitat TVA la data intrarii in tara, va rog sa ma sfatuiti ce declaratii trebuie sa depun vis-a-vis de acest import!

Va multumesc

Cel mai recent răspuns: gasca , utilizator 14:10, 21 Septembrie 2012
Depuneti declaratiile 300, 390 si 394.

Sunteti platitor de TVA la trimestru sau lunar?
o corectie, declaratia 390 implica doar operatiuni intracomunitare(Turcia nu este inca membru)
Sunt platitoare la trimestru,nu am stiut daca pentru un import(cazul meu actual din Turcia) trebuie depusa si alta declaratie!M-am speriat crezand ca am gresit nedepunand ceva!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare otilica otilica Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: societatea a facut achizitii de marfa din Spania. Are intocmite actele la finante pentru comert intracomunitar ... (vezi toată discuția)
Contabilitate tipografie genia genia Buna seara! Am o tipografie srl infiintat in 2012 platitor tva la trimestru Vreau sa stiu ce declaratii se depun si cum se tine evidenta ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 - 2 declaratii in trim.ii ? Feni Feni Urmare a trecerii la perioada fiscala lunara, se pare ca pentru trim.II persoanele juridice care inregistreaza operatiuni intracomunitare vor depune pt trim ... (vezi toată discuția)