Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine e mostenitorul legal?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine e mostenitorul legal?

am si eu o problema si va rog frumos sa imi raspundeti;
in urma cu o saptamana a decedat unchiul meu;era divortat,nu avea copii;va rog sa imi spuneti cine este/sunt mostenitorii legali?
mentionez ca mai traieste mama decedatului(bunica mea) si sora decedatului,precum si fosta sotie;
de asemenea,va rog sa imi explicati care este procedura prin care se va realiza succesiunea?
va multumesc mult!
astept raspunsurile dvoastra.
o zi frumoasa!
daca nu a lasat testament,vor putea veni la succesiune mama lui si sora lui.ambii mostenitori din clasa a 2-a.cei din clasa 1 sunt descendentii dar dupa cum spuneai,nu are si atunci urmatoarea clasa la succesiune e clasa a 2-a(ascendentii privilegiati si colateralii privilegiati).ascendent privilegiat-mama si tata;colateral privilegiat-frate/sora si copiii acestora dar din cauza ca traieste sora ea ii inlatura pe eventualii nepoti de var. sora va lua 3/4 din mostenire si mama 1/4.trebuie sa mearga la un notar ambele si le indruma dansul
va multumesc pentru raspunsul promt!
este adevarat ca actiunea de succesiune o porneste autoritatea locala(consiliul local)?
Nu. Sa mearga succesorii la notar.
o poate porni si secretarul consiliului local dar nu este cazul aici